İlk bakışta kolay göründüğü halde üzerinde biraz düşünüldüğünde cevaplanması zor olduğu anlaşılan sorular vardır. İşte onlardan biri; hindistan cevizi meyve mi, tohum mu yoksa bir tür ceviz mi?

Hindistan cevizi ağacı, daha çok hurma ailesi olarak bilinen Arecaceae ailesinin bir üyesidir. Tropikal ve yarı tropikal iklimlerin hüküm sürdüğü tüm coğrafyalarda yetişir.

Adı Nereden Gelir?

Hindistan cevizine; İngilizcede “coconut”, Almaca’da “kokosnoot” ve İtalyancada “noce di cocco” denir.

Coco” kelimesi, İspanyolcada ve Portekizcede “kafa tası” demektir. Rivayete göre; Portekizli ve İtalyan denizciler, tropikal iklimlerin hüküm sürdüğü coğrafyalara ilk kez ulaştıklarında, hindistan cevizini de ilk kez görürler. Hindistan cevizinin insan kafasını andırmasından yola çıkarak, meyveyi bu isimle anmaya başlarlar. Bizim dilimizde ise kelimenin kökeninde “kafa” çağrışımı yoktur ama bizim kullandığımız isim de aynı tarihsel hikayeye dayanır: Hindistan’a giden başka bir yol bulmak için denize açılan Kolomb, 1453 yılında Bahama Adaları’na varır. Ancak bildiğiniz gibi vardığı yerin Hindistan olduğunu sanır. Dönüşünde yanında getirdiği insan kafasını andıran bu meyvelere, Hindistan’dan geldiği sanılarak hindistan cevizi adı verilir.

Hindistan Cevizinin İçeriği

Hindistan cevizi diğer meyvelerden farklı olarak içinde çok büyük miktarda su barındırır. Bu özelliği nedeni ile olgunlaşması beklenmeden suyunu içmek için de hasat edilir. Olgunlaştığında ise halen bir miktar su içerir. Yenilebilir etli kısmı olgunlaşmanın çeşitli evrelerinde farklılaşır.

Tohum mu, Meyve mi Yoksa Ceviz mi?

Bazıları adından da belli olduğu gibi aslında ceviz gibi bir kuru yemiş olduğunu iddia eder. Ancak işin aslı hindistan cevizi hem bir tohum hem bir meyve hem de bir kuru yemiş çeşididir.

Tohumdur çünkü hindistan cevizi ağacının üremesini sağlayan kısımdır. İnsan yüzünü andırmasına neden olan siyah noktalardan filiz verir.

Bir meyvedir; çünkü lifli bir dokusu ve tek çekirdeğiyle hindistan cevizi “zeytinsi yemiş” adlı aileye mensup bir meyvedir. Zeytinsi yemiş sert çekirdeği olan badem, mango, şeftali, erik ve kiraz gibi meyvelerin genel adıdır.

Son olarak hindistan cevizi aynı zamanda bir kuru yemiş türü olarak da kabul edilebilir. Çünkü kuru yemiş tanımına da uymaktadır. Tek bir çekirdeği vardır ve kurutularak da yenebilir.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar