Hindistan cevizi, palmiyegiller familyasından tropik bölgelerde yetişen bir palmiye türünün meyvesidir. Ticari ve endüstriyel olarak kullanılabilen, çok yönlü bir meyvedir. Bazı bölgelerin en önemli besin kaynağıdır. Hindistan cevizinden elde edilen hindistan cevizi sütü ve suyu arasında, başta kullanım amacı olmak üzere birçok farklı özellik vardır.

Hindistan cevizi suyu

Hindistan cevizi suyu, hindistan cevizi kabuğunun içindeki meyvenin etli kısmının yumuşak formudur. Hindistan cevizi olgunlaştıkça sıvı, yavaş yavaş etli doku halini alır. Olgunlaşmamış hindistan cevizinin içindeki sıvıya, hindistan cevizi suyu veya sıvı endosperm (besi dokusu) denir.

Bu sıvı son derece besleyicidir. Bol elektrolit ve mineral içerir. Karayipler gibi tropik bölgelerde çok popüler bir içecektir. Karbonhidrat ve protein yok denecek kadar azdır. Bu nedenle, sporcular tarafından tercih edilir. Fermente edilerek sirke yapılır. Alkollü ve alkolsüz kokteyllerde kullanılır. 100 gramı 17,4 kaloridir.

Hindistan cevizi sütü

Hindistan cevizi sütü, hindistan cevizi suyu gibi doğal olarak oluşmaz, olgun hindistan cevizinin etli kısmı ve onun üzerindeki jelimsi kısmın ezilip birbirine karıştırılmasıyla üretilir. Elde edilen ezme, yoğun haliyle ya da ılık suyla inceltilerek kullanılır.

Hindistan cevizi sütü tropikal bölgelerin mutfaklarında çok sık kullanılan bir kıvam vericidir.  Ancak yemeğe sadece kıvam vermez, tatlı tadı ile özellikle köri gibi baharatların lezzetini artırır. Kolay sindirilir. Toz haline dönüştürülerek de kullanılır. Yağları dengeleyen son derece besleyici ve sağlıklı bir besin maddesidir. 100 gramı yaklaşık 90 kaloridir.

Hindistan Cevizi hakkında;

  • Ağacı 7-13 yaşları arasında meyve vermeye başlar ve 60 yıl meyve verebilir.
  • Ağacın ömrü 90-100 yıl arasında değişir.
  • Sindirim sistemi rahatsızlıklarının iyileşmesine katkı sağlar, hazımsızlık, kolit, mide ve ağız ülseri, ishal, kusma, dizanteri vb. rahatsızlıklarda tüketilmesi tavsiye edilir.

Özet:

  • Hindistan cevizi sütü, hindistan cevizinin etli kısmının ezilmesiyle elde edilirken, hindistan cevizi suyu meyvenin içinde doğal olarak oluşur.
  • Hindistan cevizi suyunda karbonhidrat ve yağ oranı son derece düşükken, hindistan cevizi sütünde yüksektir.
  • Hindistan cevizi sütü temelde pişirmede kullanılırken, hindistan cevizi suyu bir içecek ve daha çok enerji içeceği olarak kullanılır.
  • Hindistan cevizi sütü, hayvan sütüne alternatif olarak kullanılırken, hindistan cevizi suyu sirke ve alkol yapımında kullanılır.
  • Hindistan cevizi sütünün yoğun tadına karşılık hindistan cevizi suyunun tadı hafiftir.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar