Penguenlerin homoseksüel davranışları ile ilgili, bilinen ilk gözlemler, 1911-1912 yılları arasında, büyük penguen topluluğunun yaşadığı Ace Adare’de, Dr. Levick tarafından gerçekleştirilmiştir. Ancak zamanın etik anlayışı, bulguların gizli kalmasına neden olmuştur. Kuşkusuz bu  anlayış, hayvanların ahlak kurallarına uymasını beklemiyordu. Ancak hayvanlar aleminde, homoseksüel ilişkilerin varlığı bilimsel olarak tespit edilirse, insanlar, homoseksüelliğin doğal bir şey olduğunu düşünür korkusu ile oluşan baskılar, Levinck’in gözlemlerini gizlemesine neden olmuştur. Levick’in bulgularının yayınlanması, yaklaşık 100 yıl sonra gerçekleşmiştir.

Hayvanlar aleminde gözlemlenen homoseksüel davranışlar, sadece cinsel ilişki ile sınırlı değildir. Eş olma, duygusal bağ kurma ve hatta birlikte ebeveynlik yapma davranışı dahi gözlemlenmektedir.

Homoseksüel çiftin yavruları oldu!

Danimarka Hayvanat Bahçesi’nde, olağanüstü bir olay yaşandı.  Zoolog Nina Christensen’ın  aktardığına göre, yaklaşık bir yıl önce iki erkek penguenin, çift haline geldikleri anlaşılmıştı. Kuluçka dönemi geldiğinde, homoseksüel penguenlerin, yumurtası olan penguenleri rahatsız ettikleri, hatta yumurta çalma denemelerinde bulundukları gözlendi. Buraya kadar olanlar çok garip değil, çünkü yumurta çalma davranışı, vahşi doğada penguenler ve kuğular arasında sıklıkla gözlenir. Ancak hikaye bundan sonra daha ilginçleşti. Homoseksüel çift yumurta bulamayınca, ölü bir ringa balığını yuvalarına getirip, üzerinde kuluçkaya yattılar. Tam bu sırada, şans eseri bir dişi penguen, garip davranışlar sergilemeye başladı, bir süre sonra da yumurtasını terk etti. Şimdi hayvanat bahçesi yetkililerinin elinde, ölü ringa balığına yumurta gibi davranan bir homoseksüel çift, bir de terk edilmiş yumurta vardı. Öncelikle homoseksüel çiftin ebeveynlik yeteneklerini test eden bakıcılar, terk edilmiş yumurtayı, homoseksüel çifte evlatlık verdiler. Çift yumurtayı tıpkı heteroseksüel çiftlerin yaptığı gibi, dönüşümlü olarak kuluçkaya yatarak özenle baktılar. Mutlu gün geldiğinde, homoseksüel çiftin sağlıklı yavrusu yumurtadan çıktı. Christensen, hayvanat bahçesinde gerçekleşen bu olayın, doğada da gerçekleşiyor olabileceğini ancak penguenlerin büyük topluluklar halinde yaşayan hayvanlar olması nedeni ile gözlemlerle tespitinin çok zor olduğunu bildirmiştir.

Hayvanlar aleminde homoseksüel davranışlar

Hayvanlarda gözlenen homoseksüel davranışlar konusunda, 1999 yılında Bruce Bagemihl tarafından kaleme alınan makalede, primatlardan, bağırsak solucanlarına kadar 500’ü belgelenmiş 1.500 türde hayvanın homoseksüel davranışlar sergilediğinin gözlendiği belirtilmiştir.

Kaynaklar:

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Adélie_penguin
  2. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Roy_and_Silo
  3. https://www.thestar.com/news/world/2012/11/08/world_first_as_gay_king_penguins_become_fathers.html
  4. https://en.wikipedia.org/wiki/Homosexual_behavior_in_animals

Benzer Kanıtlar