İnsanlar köpek maması yiyebilir mi? Bir köpeğiniz varsa bu soru mutlaka aklınızdan geçmiştir. Yemeği için deli gibi bir heyecanlanan bir köpeği görüp de mamanın tadı neye benziyor diye merak etmemek pek olası değildir. İşte bu makale bu merakı gidermek için yazılmıştır.

İçerik

Aslında bu meraka düşen herkesin ilk yaptığı şey paketin içeriğini okumak olur. Etikette yazanlara göre mama; et, sebze, buğday, pirinç gibi insanların da beslendiği gıdalardan oluşur. Üstelik bu içerik mineral ve vitamin bakımından zenginleştirilmiş bir haldedir. Ancak köpek mamalarında kullanılan et genellikle kesimhanelerde insan tüketimine uygun olmadığı için ayrılan parçalardan sağlanır. Kuşkusuz bu eti yemek bizi öldürmez. Ancak sindirim sistemimizin alışık olmadığı bu gıdaları tüketmek hastalanmamıza neden olabilir.

Kalite Kontrol

Köpek mamasının tadına bakmak konusundaki daha tedirgin edici husus; mamanın kesimhanenin atık ürünlerinin kullanılması ile üretilmesi değil, insan besinlerinde uygulanan kalite kontrolün hayvan besinlerine uygulanmamasıdır. Bizim yediğimiz paketlenmiş ürünler, birkaç farklı denetim seviyesinden geçer. İnsan sağlığını tehdit edici unsurlar bu sayede tespit edilir ve elenir. Oysa hayvan besinleri için böylesine kapsamlı kalite kontrol süreçleri söz konusu değildir. Örneğin insanların tüketimi için satılan paketlenmiş gıdalarda, gıda zehirlenmesine yol açan ve tifoya sebep olabilen salmonella adı verilen mikrobun olmadığından emin olabiliriz.

Beslenme Planı

Kedi ve köpekler de bizim gibi protein, karbonhidrat ve yağ ile beslenir. Ancak sağlıklı bir beslenme için gerekli olan oranlar farklıdır. Çünkü biz hepçil (hem etçil hem otçul) beslenen canlılarız onlarsa etçil türler. Yani uzun bir süre onların maması ile beslenecek olursak sağlıksız beslenmiş oluruz.

Eğer bu yazıyı, köpek maması yemek konusunda girdiğiniz bir iddia nedeniyle okuduysanız artık yiyeceğiniz şeyin ne olduğunu biliyorsunuz. Karar sizin!

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar