Halk arasında yaygın olan “sivrisineklerin bazı insanları ısırmayı diğerlerinden daha çok sevdiği” yönündeki algı, bilimsel çalışmalarla doğrulanmıştır. Yapılan araştırmalarda sivrisineklerin ısıracakları kişiyi seçerken bazı kriterler gözettikleri anlaşılmıştır. Sivrisineklerin seçimlerini etkileyen kriterleri öğrenmek isterseniz okumaya devam edebilirsiniz.

Sivrisinekler avlarını nasıl seçer?

Karbondioksit Emisyonu

Sivrisineklerin “maxillary palp” adı verilen çene kemiğine bağlı bir organları vardır. Bu organ son derece hassas kimyasal reseptörler içerir. Sivrisinekler bu organ sayesinde vücudundan daha fazla miktarda karbondioksit salınan insanları tespit ederler. Üstelik bunu 100 metre gibi geniş bir menzilde yapabilirler. Sivrisinekler vücutlarından daha fazla karbondioksit salınan insanları ısırmayı tercih ederler. Daha fazla karbondioksit salınımı için daha iri bir vücut gereklidir. Bu nedenle sivrisinekler görece daha iri insanları ısırma eğilimi gösterirler. Hamile kadınların sivrisineklerle mücadeleden daha fazla yılmış görünme nedenlerinden biri de budur.

Hareket, Laktik Asit ve Isınma

Fiziksel aktiviteler vücudumuzun ısınmasına, daha fazla laktik asit salınımına yol açar. Sivrisinekler laktik asit konusunda da duyarlıdır. Laktik asit salınımı, ısınma ve terleme sivrisinekler için lezzetli bir akşam yemeği davetiyesi gibidir. Bu nedenle bir grup insan arasında her kimin vücudu daha yüksek bir ısıdaysa o kişi sivrisinek saldırılarında daha büyük risk altındadır. Hamile kadınlar bu bakımdan da yüksek riskli grupta yer alırlar.

Kan Grubu

Araştırmalar sivrisineklerin ısıracakları insanları seçerken belli kan gruplarını tercih ettiğini ortaya koymuştur. Sivrisineklerin kan grubu konusundaki ilk tercihleri, “0 grubu”dur. Sivrisineklerin en az tercih ettikleri kan grubu ise “A”dır. Çok ilginçtir ki “0 grubu,” diğer bütün kan gruplarına kan verebildiği gibi, söz konusu sivrisineklerin alacağı kan olduğunda da öncelik onlarındır.

Bira etkisi

Araştırmalar sivrisineklerin alkol almış kişileri ısırmayı tercih ettiğini ortaya koymuştur. Üstelik bir tane 30 cl’lik bira bile sivrisineklerin tercihlerine etki edebilmektedir. Yani içki içtiğiniz sırada bir sivrisinek tarafından fark edilirseniz bu büyük ihtimalle içkiyi yalnız içmek zorunda kalmayacağınız anlamına gelir.

Elbiselerin Renkleri

Kulağa çok garip gelebilir belki ama sivrisineklerin bir moda anlayışı var. Koyu renk giysileri daha çok seviyorlar. Sivrisinekler için cazibe merkezi olarak algılanmak istemiyorsanız açık renkli giysileri tercih etmelisiniz.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar