11 Eylül saldırısında, olay yerine ilk ulaşanlar arasında, Fema’nın dört arama kurtarma köpeği vardı. O sırada 3 yaşında olan çikolata rengi labrador Moxie, eğitimini henüz tamamlamış, sertifikasını henüz almıştı. 11 Eylül saldırısı onun ilk resmi göreviydi. Sahibi, Mark Aliberti de o sırada Winthrop İtfaiyesinde görevli bir itfaiyeciydi.

Olay yerine vardıklarında karşılaştıkları manzara son derece sıra dışıydı. Bölge tamamen çelik parçalarla kaplıydı.  Aliberti ve Moxie, çalışmaya henüz yıkılmamış olan Dünya Ticaret Merkezi binasında başladılar.

Göçük altında kalan canlılara ulaşmak, Köpek Moxie için çok önemliydi, canlı kazazedeler buldukça Moxie’nin enerji ve motivasyonunun yükseldiğini görüyorlardı. Aliberti, Moxie’nin dikkatini ve motivasyonunu yükseltmek için yollar arıyordu.

Köpek Moxie, canlı kazazedelere ulaşmada çok faydalı oluyordu fakat bir süre sonra bu seyrekleşmeye başladı. Köpek Moxie canlı kazazedelere ulaşamayınca, ölmüş olan kazazedelerin yerini göstermeye başladı. Aslında bunu yapmaması gerektiğini biliyordu. Sahibi Aiberti, Moxie’nin moralinin bozulduğunu, enerjisinin azaldığını fark ediyordu. Moxie’yi motive edecek bir ödül bulmaya çalıştı.

Aliberti, Moxie için en yüksek motivasyonun canlı kazazedelere ulaşmak olduğunu biliyordu. Ağır çalışma şartları ve giderek daha az canlıya ulaşıyor olmanın moral bozucu etkisinin motivasyonu iyice düşürdüğü anda Aliberti, itfaiyeciarkadaşlarından molozların altına saklanmalarını rica etti. Saklanmış bir itfaiyeciyi bulan Moxie, canlı bir kazazede bulduğunu düşünerek, enerji doldu ve şevkle çalışmaya başladı.

Dört gün boyunca, aralıklara oynadıkları bu motivasyon artırıcı oyunla çalıştıktan sonra, Moxie tehlikeden kaçamadı ve ön patisinde ciddi bir yırtığın meydana geldiği bir kaza geçirdi. Olay yerindeki veteriner, Moxie’nin daha fazla çalışmaya devam edemeyeceğini bildirdi. Tedavisi için bölgeden ayrılmak zorunda kaldılar. Gerekli müdahale yapıldıktan ve biraz dinlendirildikten sonra Moxie görevine yaralı olarak devam etti.

10 yıl sonra Moxie. O artık beyazlamış sakalları olan bir savaş gazisiydi.

Sahibi ile hiç ayrılmayan Moxie, 13 yaşına kadar yaşadı.

Kaynaklar:

9/11 Rescue Dogs Serve As Tools, Companions

Benzer Kanıtlar