Köpeklerin renk körü olduğunu söyleyenler yanı sıra bunun doğru olmadığını söyleyenler de vardır. Hatta köpeklerin renk körü olup olmadıklarının bilinemeyeceğini iddia edenler de vardır. Peki doğrusu hangisi?

Köpekler renkleri görebilir mi?

Evet, köpekler renkleri görebilirler. Ancak bizim gördüğümüz gibi değil.

İnsan gözünün retinasında iki tip reseptör bulunur. Koni ve çubuk reseptörleri. Koniler renklerin algılanmasından sorumludur. İnsan gözünde, belirli bir ışık dalga boyu tarafından aktive edilen 3 tip koni vardır. Bu üç tip koni sayesinde kırmızı, yeşil ve mavi renklerini algılarız. Beyaz ışığın bileşenleri olan bu renkler, dünyayı geniş bir renk yelpazesiyle algılamamızı sağlar. Köpeklerin gözlerindeyse sadece 2 tip koni reseptörü vardır. Bu da onların insanlara oranla daha az renk algılayabileceklerini anlamına gelir.

Yukarıdaki köpeklerin ve insanların renk algıları ile ilgili diyagramda da görüldüğü gibi köpekler renkleri görebilirler. Ancak insanlardan farklı olarak köpekler kırmızı ve tonları ile yeşil ve tonlarını göremezler. Yani köpeklerin gözlerinin fizyolojik yapısı sadece mavi ve sarı renkleri görmelerine izin verir. Bu nedenle köpekler için üretilen oyuncakların kırmızı ve yeşil olmasındansa sarı ve mavi olması daha mantıklıdır.

Bugün sahip olduğumuz bilgilere göre; soldaki görsele bakan köpek, sağdaki resmi görüyor!

Bilimsel bakış açısıyla yapılan çalışmalar, köpeklerin mavi, sarı ve bu ikisinin tonlarını algılayabileceklerini göstermiş olsa da bir köpeğin gözü ile bakma şansımız olmadığından tam olarak nasıl gördüklerini bilemeyiz.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar