Örümcek ağları ile dolu bir yere girdiğimizde buranın uzun zamandır temizlenmediğini ya da buraya uzun zamandır insan elinin değmediğini anlarız. Duvar kenarlarını, tavanın köşe bölgelerini mesken tutan örümcek ağları, gerilim filmlerinde de sıklıkla gizem işareti olarak kullanılır. Örümcek ağını ilginç kılan bir diğer önemli özellik ise örümcek ağlarını örümceklerden daha sık görmemizdir. Çünkü gördüğümüz örümcek ağlarının çoğu aslında terk edilmiştir ve kuvvetle muhtemel Theridiidae familyasına mensup bir örümcek tarafından avını yakalamak için yapılmıştır.

En yaygın görülen örümcek familyası Theridiidae’nın 119 cinsi ve 2.324 türü vardır. Latrodectus mactans nam-ı diğer karadul da bu familyanın üyesidir.

Örümceğin karın bölgesinde bulunan “ipek bezi” adı verilen bölgede yüksek oranda protein ihtiva eden bir sıvı birikir. Örümcek, bu jelimsi sıvıyı bacaklarının yardımı ile ipek liflere dönüştürerek ağını örer. Bu ince lifler, aynı kalınlıktaki çelik telden daha dayanıklıdır. Bununla birlikte inanılmaz ölçüde ince bir yapıya sahiptirler. Dünyanın çevresini sarabilecek uzunluktaki örümcek ağı lifi, 500 gramdan daha ağır değildir. Olağanüstü incelik ve sağlamlık yanı sıra örümcek ağı lifi son derece esnektir.

Örümcek ağları, örümcekler tarafından avlanma ve yumurtalarını koruma amacı ile yapılır. Biz örümcek ağlarının kir ve tozla ilişkilendirmiş olsak da örümcekler de tıpkı bizim gibi tozdan rahatsız olurlar. Ağdaki toz miktarı arttığında örümcek, ağı terk eder ve yenisini yapar. Örümcek ağlarını örümceklerden sık görme nedenimiz de budur.

Örümceksiz ağların bir zamanlar aktif örümcek ağları olup terk edildiklerini anladık ama bazen de tavandan tek uzun bir örümcek ağı lifinin sarktığını görürüz. Bu ipek lifler de örümcek ağları gibi örümcekler tarafından yapılır ama bu defa avlanmak ve yumurtalarını korumak için değil, bir yerden başka bir yere gidebilmek için. Yani tıpkı Spider-man’in yaptığı gibi bir yere tırmanmak, hızlıca kendini bir noktadan başka bir noktaya transfer etmek için örümcekler, bu yeteneklerini kullanırlar. (Örümceği anlatmak için Spider-man’den örnek verdik ama tabi aslında Spider-man örümcekten ilham alınarak yaratılmış bir karakterdir.)

Bundan sonra bir örümcek ağı gördüğünüzde ağın ne kadar tozlu olduğuna bakarak, ağı inşa eden kahramana rastlama olasılığınızı tahmin etmeye çalışabilirsiniz.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar