Yeşil çay ve matcha çayı aslında aynı bitkinin (Camellia Sinensis) ürünleridir. Ancak bitkinin yetiştirilişi, çayın üretim süreci ve sunum farklılıkları bu ikisinin içeriğine ve lezzetine yansır.

Bu makalede yeşil çay ile matcha çayının özellikleri ve farkları kısaca özetlenmiştir:

Doku, Lezzet ve İçerikleri Neden Farklıdır?

Yeşil çayın büyüme dönemi daha uzundur ve yaprakları güneşe daha fazla maruz bırakılır. Matcha çayı ise gölgede daha korunaklı bir şekilde yetiştirilir. Bu korunaklı yetiştirme koşulu matcha çayı yapraklarının amino asit seviyelerinin ve klorofil miktarının artmasını sağlar.

Demlendiklerinde, matcha çayı yeşil çaydan daha baskın bir lezzet sunar. Ağızda hoş bir tat bırakır. (Bu lezzete umami denir. Umamiyi daha iyi anlamak için “Beşinci Lezzet Umami” başlıklı makalemizi burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.)

Yeşil çay genellikle poşet çay şeklinde, matcha çayı ise toz halinde piyasaya sürülür.

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çay, anti-enflamatuar, anti-diyabetik ve anti-bakteriyel özellikler içerir. Bu özellikler, hipokolesterolemik elementlerle birlikte vücudun çeşitli organlarını destekler.

  • Sindirimi kolaylaştırır, metabolik hızı artırır.
  • İçeriğindeki l-tiamin ve kafein beyin fonksiyonlarını güçlendirir.
  • Antioksidanlar pek çok hastalığın riskini azaltır.
  • Mutajenik (genetik mutasyona yol açan) etkilere sahiptir. Konu hakkında pek çok çalışma yapılmıştır ve yapılmaya devam etmektedir. Kanser araştırmalarında mutajenik etkili maddeler üzerinde durulmaktır. Çünkü mutajenler, organizmaların genetik materyalinde değişikliklere neden olur ve yeşil çaydaki anti-mutajenik bileşikler yeşil çayı değerli bir doğal kaynak yapar.
  • Yeşil çaydaki kateşin maddesi, doğal bir antioksidandır. Hücre hasarını önler. Aynı zamanda hücre dönüşümünü artırarak, ölmekte olan cilt hücrelerini yeniden etkinleştirmeye yardımcı olarak kırışıklıkları azaltır.
  • Yeşil çayın bilişsel işlevleri de iyileştirdiği, yaşlanma ile ilişkilendirilen eklem ağrılarına içeriğindeki poli-fenol maddesinin iyi geldiği bilinmektedir.
  • Ağızdaki bakterileri azaltarak diş ve diş eti sağlığına da katkı sağlar.

Matcha Çayının Faydaları

Matcha da tıpkı yeşil çay gibi kamelya sinensis olarak bilinen bitkinin bir ürünüdür. Yeşil çayın yukarıda sayılan faydalarının hepsi matcha çayı için de geçerli olup, matcha çayı çok daha konsantre olduğundan çok daha etkilidir.

  • Matcha çayı, yeşil çaydan 10 kat daha besleyicidir.
  • Matcha çayı, yeşil çaydan 137 kat daha fazla antioksidan içerir.
  • Matcha çayı geleneksel taş değirmende öğütülerek hazırlandığından yaprağın tamamı kullanılır. Yapay renk ve aromalar içermez. Bu özellikleri nedeni ile yeşil çay gibi demlenerek tüketilebileceği gibi çeşitli içecek ve yiyeceklere eklenerek de tüketilebilir.

 

Yeşil ÇayMatcha
Kamelya sinensis adlı bitkiden elde edilir. Güneşte yetiştirilir. Genellikle poşet çay olarak piyasaya sunulur.Kamelya sinensis adlı bitkiden elde edilir. Güneşten korunarak yetiştirilir. Toz haline getirilmiş şekilde piyasaya sunulur.
İçeriğindeki maddeler antienflamatuar antioksidan etkilere sahiptir. Bu içerik hastalığa sebep olabilecek koşulları iyileştirir. Yaşlanmayı yavaşlatır ve cilt sağlığına katkı sağlar.Yeşil çayla aynı içeriklere sahip olmakla birlikte çok daha konsantre olduğundan çok daha etkilidir.
Demleme usulü ile hazırlanır.Toz halinde olduğundan tüm içecek ve yiyeceklere eklenebilir. Demleme usulü ile hazırlanırken kaynar su bazı faydalı maddelerin etkinliğini azaltabilir.
Matcha çayına göre çok daha ucuzdur.Ucuz çeşitleri de olmakla birlikte matcha pahalı bir üründür.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar