Scotland’ta bir grup öğrenci, insanların nasıl davranacağını görmek için, modern sanat galarisine bir meyve bırakır. Dört gün sonra geri döndüklerinde meyvenin sergi alanında nadide bir eser gibi sergilendiğini görürler.

Robert Gordon Üniversitesi’nde, bilgi teknolojileri bölümünde öğrenci olan Ruairi Gray ve arkadaşı Lloyd Jack, üniversitelerinin Sir Ian Wood Binasındaki  “Yeniden Bak” adlı sergiye, sanat eseri sanılmasını umarak, süpermarketten 1 £’a satın aldıkları ananası bırakırlar. Dört gün sonra geri geldiklerinde, ananasın sergi alanında özel bir kutuda sergilenmekte olduğunu görürler.

22 yaşındaki Gray, MailOnline’a verdiği röportajda, sergi alanında boş bir stand gördüğünü ve çantasındaki ananası buraya yerleştirirse, insanları, süpermarketten alınan bir meyvenin sanat eseri olduğuna inandırıp inandıramayacağını merak ettiğini bildirmiştir. Öğrenciler, sergi alanına döndüklerinde, ananasın koruma altına alınarak, cam kaplı özel bir standa yerleştirildiğini görürler.

Gray,  Süperviörünün ananası gördüğünde, gözlerine inanamadığı için sanat danışmanına bunun gerçek olup olmadığını sormuş. Festival teşhir alanlarını organize eden kültür asistanı Natalie Kerr, ananası standa kendisinin koymadığını, ananasa alerjisi olduğu için bunu istese de yapamayacağını bildirmiştir. 10 dakika kadar ayrılmıştım, geri döndüğümde ananası cam standa yerleştirilmiş olarak gördüğünü bildirerek kendisini savunmuştur.

Bu açıklamalardan sonra olay daha da gizemli bir hal almıştır. Zira cam stand oldukça ağır olup, ananasın standa yerleştirilemebilmesi için en az 2-3 kişiye ihtiyaç vardır. Olayın sorumluluğunu kimse üstlenmezken, komisyon, ananasın sergide kalmasına karar vermiştir. Çünkü onlara göre ananas, komisyonun neşeli ruhunu temsil etmektedir.

Yaşanan bu olay, geçen yıl San Francisco Modern Sanat Müzesi’nde yapılan bir şakayı akıllara getirdi.Yere bırakılan bir gözlük de sanat eseri muamelesi görmüştü.

Benzer Kanıtlar