Bilgisayar oyunu bağımlısı oğlunu, bağımlılıktan kurtarmaya çalışan ve denediği tüm yollarda başarısız olan Çinli baba çareyi,oğlunun oyun karakterinin peşine kiralık katil takmakta bulur.

Çin’in orta bölgesindeki Shaanxi eyaletinde, oyun bağımlısı oğluyla birlikte yaşayan Bay Feng’in aklına, duyanları hayrete düşürecek bir fikir gelir. Oğlu ne zaman bilgisayarın başına otursa, Bay Feng de gizlice oyuna girerek, o anda oğlu ile aynı oyunu oynayan oyuncuları tespit eder. Bu oyunculardan, oğlundan daha yüksek seviyede olanlarla iletişime geçerek, oğlunun oyun karakterini öldürmeleri için para teklif eder. Çaresiz baba, bu yöntem sayesinde oğlunun oyun oynamaktan usanıp, bir işe gireceğini ummaktadır.

 

Bay Feng, Sanqing Daily gazetesine verdiği demeçte, oğlu Xiao Feng’in, oyun oynamaya başlamadan önce başarılı bir öğrenci olduğunu, oyun oynamaya başladıktan sonra notlarının düştüğünü söylemiştir.

Bay Feng, lise yıllarından beri oğlunu bilgisayarın başından kaldırmak için her yolu denemiş ancak başarılı olamamıştır. Daha sonra çalışma hayatına başlayan oğul, oyun bağımlılığı nedeniyle bir işte de dikiş tutturamaz. En son girdiği yazılım geliştirme firmasında da işe ancak üç ay devam edebilmiştir.

23 yaşındaki Xiao Feng, ne zaman oyuna girse, kendisinden yüksek seviyedeki oyuncuların saldırısına uğramaya başlar. Önceleri bunu tesadüf sanan  Xiao Feng, sonradan bir gariplik olduğunu anlar. Nihayet günün birinde peşine düşen kiralık katillerden biri ile konuşmayı başarır. Kiralık katil,  Xiao Feng’e oyundaki karakterini öldürmek için para aldığını açıklayınca, çaresiz babanın gizli planı ortaya çıkar.

Xiao Feng, sanal katillerin sırrına vakıf olmasaydı, babasının hayal ettiği gibi bir süre sonra oyun oynamayı usandırıcı bulup, işe girer miydi bilinmez ama uzmanlar bu türden müdahalelerin yarardan çok zarar getireceğini söylüyor.

Nottingham Trent Üniversitesi’nde Bağımlık Uzmanı, Profesör Mark Griffiths, BBC’ye verdiği demeçte, bu boyutta bir müdahale ile daha önce hiç karşılaşmadığını ancak, sert müdahalelerin zararlı olduğunu bildirmiştir. Profesör Mark Griffiths, bağımlılıkla mücadelede güçlü, samimi ve güvene dayanan aile içi ilişkilerin önemine dikkat çekerek, bulunacak çarelerde gözetilmesi gereken ilk unsurun, ilişkiye zarar gelmemesi olduğunu vurgulamıştır.

Bağımlılığa varacak problemleri erken teşhis etmek ve doğru yöntemlerle yaklaşmak, problemlerin çözümünde çok önemli.

Bağımlığı teşhisinde temel ipuçları:

  • Normal yaşam biçiminde değişiklik,
  • Okula yada işe devamsızlık,
  • Bilgisayar başında sabahlama,
  • Gittikçe  daha çok oynama
  • Oyun oynayamadığı zamanlarda yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkması

Kaynaklar:

  • The Washington Times
  • Dailymail
  • http://www.dailymail.co.uk/news/article-2258877/Chinese-father-hires-virtual-hitman-kill-son-online-games–job.html

Benzer Kanıtlar