Leonardo da Vinci’nin şaşırtıcı özelliklerinden biri de, bir sanatçı olarak sahip olduğu muazzam üne rağmen, çok az sayıda resim yapmış olmasıdır. Yaklaşık yarım asır süren uzun bir kariyer boyunca, muhtemelen en fazla 20 resim yapmıştır. Akademisyenlerce Leonardo da Vinci tarafından yapıldığına emin olunan, günümüze ulaşmış resim sayısı sadece 15’tir.

Gizemli gülüşü ile sanat tarihinin en çok tartışılan eseri Mona Lisa’nın altında başka bir resim daha olduğu anlaşıldı. Fransız optik mühendisi Pascal Cotte ve sanat tarihçisi Andrew Graham-Dixon, Mona Lisa ile ilgili son keşfi, çığır aşıcı olarak nitelendirdiler.

Mona Lisa üzerinde, Cotte tarafından gerçekleştirilen ve uzun yıllar süren çalışmalar sonucunda, orijinal Mona Lisa tablosunun altında, başka bir resim olduğu anlaşıldı. Reflektik ışık tekniği kullanılarak yapılan çalışmalarda, Mona Lisa tablosunun altında, otururken resmedilmiş gülümsemeyen, büyük burunlu, iri elli ve ince dudaklı bir kadın var.

Da Vinci’nin başyapıtı Mona Lisa portresi, 1503 ile 1517 arasında yapıldı. Portrenin, Mona Lisa’nın kocası tarafından yaptırılmaya başlandığı ancak tamamlanmadığı ve daha sonra yarım kalmış çalışmanın üzerine, yeniden resmedildiği düşünülüyor. Cotte, boyanın farklı katmanlarından görüntü elde etmek için, on üç farklı dalga boyunda ışık kullanarak geliştirdiği tekniği sayesinde, 500 yıldır gizli kalmış gerçekleri ortaya çıkardığını iddia ediyor. Tamamlanmış tablonun, aslında üç farklı portrenin üst üste yapılarak ortaya çıktığına inanıyor. Birincisi, baş bölümünün taslak çalışması, ikincisi Madonna tarzı bir başka portre ve üçüncüsü Lisa Gherardini’nin orijinal portresi.

Oxford Üniversitesi’nde sanat tarihi profesörü olan Martin Kemp, Leonardo’nun bunu başka tablolarında da yaptığını, keşfin olağanüstü ve dikkate değer olduğunu, bildirmiştir.

Kaynak:

Benzer Kanıtlar