Bazen dirseğimizin öyle bir noktasını çarparız ki elektrik çarpmasına benzeyen bir acı ortaya çıkar. Dirsekten başlayan bu tuhaf acı, serçe parmağına kadar yayılır. Bu tuhaf acıya neyin sebep olduğunu merak ediyor musunuz?

Omuzumuzdan başlayıp serçe ve yüzük parmağımıza kadar uzanan 4 mm’lik bir kanaldan geçen bir sinir ağı vardır.

Ulnar siniri adı verilen bu sinir hücreleri, kol ve el kaslarına sinyal alıp gönderir. Bu kanal, vücudumuzdaki diğer sinirler gibi kas dokusu ile korunur. Ancak ulnar sinirinin savunmasız olduğu kübik tünel olarak adlandırılan bir boşluk vardır. Ulnar siniri, kübik tünelden geçerken sadece deri ve bir miktar yağ tarafından korunur.

Ulnar sinirinin en savunmasız olduğu nokta.

Dirsek sert bir cisme çarptığında bu sinir kemiğe sıkışır ve elektrik çarpmasına benzeyen dalga dalga yayılan bir acı hissine yol açar. Dirsekten ön kola, serçe parmağından yüzük parmağının yarısına kadar yayılan tuhaf acı ortaya çıkar.

Ulnar sinirinin sıkışması sonucu oluşan acı çoğunlukla geçicidir. Dirseğin birkaç dakika ovulmasıyla acı kaybolur. Ancak vücudumuzun diğer bölgelerine göre savunmasız olan bu noktasında oluşan hasar, bazen cerrahi müdahale gerektiren ciddi problemlere yol açabilir.

Kübital Tünel Sendromu

Ulnar sinirine alınan şiddetli darbe, Kübital tünel sendromu adı verilen probleme yol açabilir. Bu sendrom, hastanın dirseğine sürekli olarak çekiçle vuruluyormuş gibi bir acı hissetmesine neden olur. Hatta bazı hastalar ellerini kullanamaz.

Sendromun oluşmasında uyurken dirseği kıvırma alışkanlığı önemli rol oynar. Çünkü kolun uzun süre katlanmış bir şekilde kalması, ulnar sinirinin sıkışmasına yol açar.

Sonuç dirseğimizdeki malum noktayı çarptığımızda oluşan histir. Bu bölgedeki tahriş arttığında sürekli ağrı ve uyuşukluk durumu oluşur. Bu zamanla ön kol kaslarını zayıflatır. Serçe parmağının ve yüzük parmağının kıvrılmasına yol açar. Ulnar pençesi denilen durum oluşur.

Sendromun tedavisinde kolu dirsekten kıvırmayı engelleyici destek kullanılır. Bu basit yöntemler işe yaramazsa fizik tedavi hatta aşırı durumlarda ameliyat gerektirebilir.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar