Florida’da bir milyarder Harris Rosen, yoksulluk sınırının altında yaşayan bir bölgenin kaderini değiştirmek için kolları sıvar: İşe en doğru yerden, 2-4 yaş arasındaki çocuklara ücretsiz kreş hizmeti vererek başlar. Bölge insanlarının eğitimi için yaptığı birçok çalışma sayesinde, bölgede suç oranı %50 azalırken, eğitim düzeyi %75 artar.

Zenginliğin anlamı

Zenginlik denilince, günümüzde akla ilk gelen para ile ilişkili zenginlik oluyor. Harris Rosen, kariyerinin ilk yarısını zenginliğin para ile ilişkili kısmını elde etmek için çalışarak geçirmiş. İkinci yarısında ise kazandıklarını harcayarak zenginleşiyor. Değerli olan, esas olan, tatmin ve mutluluk sağlayan da bu ikincisi olsa gerek…

Yoksullukla başlayan zengin yaşam…

1940-1950 yılları arasında daha çok göçmenlerin ikamet ettiği, bulaşıcı hastalıkların kol gezdiği bir bölge olan Manhattan’nın Aşağı Doğu Bölgesi’nde küçük bir çocuk olan Harris Rosen, günün birinde bölgeden geçmekte olan turistik bir seyahat otobüsünün bir yolcusunun “nasıl böyle yaşanır”” dediğini duyar. Her çocuk gibi kendi dünyasını bütün dünya sandığından, duyduğu cümleyi algılayamaz. Annesine bunun ne anlama geldiğini sorar. Etraftaki evsiz kalabalığa alışkın çocuk, ogün ilk defa fakirliğin tek yaşam biçimi olmadığını, daha müreffeh yaşamların olduğunu öğrenir. Annesinin iyi bir yaşam istiyorsan, derslerine çok çalışmalısın, iyi bir eğitim almalısın, yönündeki tavsiyesini çok haklı bulur. Tavsiyeye uyar ve çok çalışır. Cornell Üniversitesi’nde otel işletmeciliği bölümünden mezun olur. Okuldaki başarısı, iş yaşamında da devam eder. Ancak bir süre sonra işinde, bazı sorunlar yaşar. Disney’de çalışmaktadır ve orada başarılı olmanın yolunun, istediği gibi bir kişi olmasına izin vermeyeceğini fark eder.

Güvende kalmaya çalışmak en riskli şeydir!

Rosen’a göre güvende kalmaya çalışmak, hayattaki en riskli durumdur. Disney’den ayrılır ve  biriktirdiği bütün parayı, 256 odalı Quality Inn’e yatırır. Girişimi başarılı olur ancak o çalışmaya başladığı ofisini hiç değiştirmez. 37 yıldır, zengin bir girişimcinin ofisinden çok, rahat sıradan bir oturma odası havası taşıyan ofisinde, iki sevgili köpeği ile mesai saatlerini paylaşmaktadır.  Zengin olma hayallerinin, özel uçaklar, boğazda yalılar olduğunun sanıldığı bir dünyada, bu zengin adam kendisi gibi mütevazı ofisinde, kelimenin geniş anlamı ile zengin hissederek çalışmaya devam ediyor.

Eğitim bir dönüşüm aracıdır!

Rosen’in hayatının radikal bir şekilde değişmesini sağlayan şey eğitim olmuştur. Rosen birgün eski öğretmeni Profesör Abe Pizam ile bir öğle yemeğinde buluşur ve ona okul yaptırma hayalinden söz eder ve bundan beş yıl sonra, hayalini gerçekleştirme imkanına kavuşur. 20 dönüm arazi ve 10 milyon dolar nakit parayı, bu hayali gerçekleştirmek üzere bağışlar ve hemen arkasından, ekibi ile kolları sıvar. 2004 yılında Rosen Otelcilik Okulu, planlandığı zamanda ve planladığı bütçeye mal olarak açılır.

Bugün, 3.500 öğrencinin kayıtlı olduğu UCF Rosen Otelcilik Okulu‘nun dekanı da Abe Pizam’dır ve ülkenin en büyük otelcilik programıdır.

Tangelo Park Programı

Tangelo Park, adındaki narenciye çağrışımından da anlaşılacağı gibi eskiden portakal bahçesi olan bir alanmış. Daha sonra bu bölgeye işçilerin kalabilmesi için konutlar inşa edilmiş. Rosen bölgeyi keşfettiğinde, Tangelo Park, sakinlerinin %90’ı Afrika kökenli Amerikalardan oluşan ve yoksulluk sınırı altında yaşayan izole bir bölgedir. Kendi deyimi ile Rosen bölgeye aşık olur ve bölge için çalışmaya başlar. Çalışmaların bölgede geniş ve derin etkileri olur.

Bugün Tangelo Park İlköğretim okulu A sınıfı bir okul haline gelmiştir. Bununla birlikte liseden mezun olan ve herhangi bir üniversiteye, yada yüksek okula kabul edilen her öğrenci, Harris Rosen Kurumu tarafından burs almaktadır.

Hale etkisine sahip hayaller…

Antionette Butler, Tangelo Park Programı’nda yetişmiş ilk çocuklardan biri ve ailesinin üniversite eğitimi almış ilk üyesi. Nöroloji alanında eğitim almayı planlıyor.

Donna Wilcox ise Rosen bursunu örgütsel iletişim alanında üniversite eğitimi almak için kullanmış ve ardından Georgia Üniversitesi’nde toplu iletişim alanında yüksek lisans yapmış. Kaynaklara sahip olan insanlar başarılı olduklarında, bunun bir hale etkisi yaratarak gelecek kuşaklara aktarıldığını söylüyor.

Görev ne zaman tamamlanacak?

2.500 sakini Tangelo Park’a, 9 milyon dolar harcayan Rosen’a, bölge için çalışmayı ne zaman bırakacağı sorulduğunda, Tangelo Park’taki evlerin fiyatları 1 milyon dolara alıcı bulmaya başladığında, kendisini hedefine ulaşmış sayacağı yanıtını vermiştir.

 

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar