Opera sanatçılarının çoğunun şişman ya da obez olduğu söylenir. Bu gerçekten doğru mu? Eğer doğruysa bunun ardında yatan neden nedir?

Başlangıçta şunu belirtmeliyiz ki bütün opera şarkıcıları şişman değildir.

Opera şarkıcılarının çoğunlukla şişman olduğu yönündeki genelleme, aslında halk arasında çok yaygın bir yanılgıdan kaynaklanır. Bilhassa kadın opera şarkıcılarının mutlaka şişman olması gerektiği, seslerinin gücünü vücutlarının genişliğinden aldıkları yönünde iddialar duymuş olabilirsiniz. Ancak konu ile ilgili yapılmış araştırmalarda bu iddiayı doğrulayacak hiçbir bulgu elde edilememiştir.

Gerçekte opera şarkıcılarının birçoğu “ortalama” kiloda ve hatta “fit” vücuda sahiptir. Sahne sanatları arasında opera fiziksel görünüşün en az önem verildiği alan gibi görünse de son yıllarda opera sanatçılarının fiziksel görünüşlerine önem verdikleri gözlenmektedir.

Isabel Leonard

José Carreras, Isabel Leonard, Lawrence Brownlee, Joseph Kaiser vb. birçok opera sanatçısı, dış görünüşleri ile bunun doğru olmadığını gözler önüne sermektedir. KezaTürkiye’nin Pavorottisi olarak tanınan opera sanatçımız Hakan Aysev, bundan sonra Pavorotti’ye benzetilecekse buna neden olan fazla kiloları olmayacaktır.

Neden opera şarkıcılarının şişman oldukları düşünülür?

Bu yanlış genellemenin yaygınlaşmasında en büyük pay sahibi, “şişman kadın şarkı söylemeden opera bitmez.” ifadesidir. Bu ifade ilk önce Richard Wagner’in çok uzun bir eseri olan Götterdammerung Operası ile ilgili olarak söylenmiştir. Ardından ünlü kişiler tarafından opera ile ilgilisiz konularda kullanılarak deyim haline gelmiştir. Sıklıkla kullanılan deyim, dolaylı olarak opera şarkıcılarının şişman olduğu algısının yerleşmesine neden olmuştur.

Bununla birlikte bazı opera sanatçılarının ortak özelliği gibi görünen, dikkat çekici şekilde fazla kilolu olmalarının mantıklı bir açıklaması olabilir:

Geniş göğüs kafesi

Birçok opera şarkıcısı, alışılmadık derecede büyük göğüsleri nedeniyle ortalama bir insandan daha şişman görünebilirler. Hatta bazılarının normalden daha geniş bir kaburga ile dünyaya geldiklerini söylemek de yanlış olmaz. Bu özellik, akciğerlerine normal bir insandan daha fazla miktarda hava almalarını sağlar. Luciano Pavarotti, Renée Fleming ve Beverly Sills gibi şarkıcılar, bunun klasik örnekleridir. Ancak kuşkusuz iyi bir sese sahip olmak için geniş bir göğüs kafesine sahip olmak gibi bir ön koşul yoktur.

Bir başka hipotez

Bir başka hipoteze göre şişmanlığın yarattığı aşağı çekilme hissi, şarkı söylemenin öğrenilmesine katkı sağlamaktadır. Bu iddia, kilo kaybı sonrasında seslerinin olumsuz etkilendiğini deneyimleyen şarkıcılar tarafından da desteklenmektedir. Ancak bunun bir hipotez olduğu ve bilimsel bir bulgu ile desteklenmediği unutulmamalıdır.

Yaşam Stili

Aslında opera şarkıcılarının fazla kilolu olmalarının esas nedeni ağır stres, yoğun seyahat ve ağır çalışma programıdır. Provalar, kayıtlar ve canlı performanslar çok uzun saatler aralıksız çalışmayı gerektirir. Geç saatlerde verilen partilere ve kutlamalara katılmaları da cabası…Yani özetle opera şarkıcılarının fazla kilolarına kısıtlı fiziksel aktivite, yeterince uyumamak, düzensiz beslenme ve alkol tüketimi neden olmaktadır.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar