Sipariş verilerek eve getirtilen yemekler listesinin ilk sıralarında yer alan pizza, restorandan evlerimize yaptığı yolculuğu, hepimizin çok iyi bildiği gibi mukavvadan yapılmış kare bir kutuda gerçekleştirir.

Oysa kendi formu yuvarlaktır. Peki acaba pizza taşımak için neden yuvarlak kutular değil de kare kutular üretiyoruz?

Üretim

Kare kutu imalatı, yuvarlak kutu imalatından çok daha kolay ve haliyle daha ekonomiktir. Çünkü kare bir kutu tek bir mukavva levhadan yapılabilir. Yuvarlak kutular ise kapak ve tabak olmak üzere iki farklı parçadan oluşmak zorundadır. Üstelik yuvarlak kutuların imalatı, özel bir presleme makinesi gerektirir. Bütün bunlar üretim sürecini uzatır ve maliyetini artırır.

Depolama

Yuvarlak formlu nesnelerin kare formlu nesnelere nazaran depolanması çok daha pratiktir. Çünkü köşeli formlar birbirine mükemmelen bitiştir. Bunun yanı sıra katlanıp kutu formuna kavuşmadan önce kare kutular, düz bir mukavvadan ibarettirler. Yani katlanmamış haldeyken yüzlercesini üstü üste kolaylıkla istifleyebiliriz. Sonuç olarak kare kutular, yuvarlaklara kıyasla çok daha küçük depolama alanına ihtiyaç duyarlar.

Nakliye

Yuvarlak kutunun imalatı zor olduğu kadar, kullanılmadan hemen önce katlanması çok zordur. Üretim süreci katlanmaya gerek bırakmayacak şekilde kutuyu kullanıma hazır hale getirilebilir ancak bu defa da depolama maliyeti gibi nakliye maliyeti de önemli ölçüde artar.

 

Sağlamlık

Kare kutuların köşelerindeki dayanaklar kutunun sağlamlığını artırır. Aynı dayanıklılıkta yuvarlak kutu yapabilmek için çok daha kalın ve haliyle daha pahalı bir malzeme kullanmak gerekir.

Kullanım Kolaylığı

Kare bir kutunun içine konan yuvarlak bir pizza, kare kutunun köşelerinde üçgen şekilde boşlukların kalmasına yol açar. Bu boşluklar kekik, biber, sos gibi malzemelerin taşınmasını ve bilhassa pizzadan alınacak ilk dilimin alınmasını kolaylaştırır.

Bütün bunlara bir de kare kutu formunun genel olarak daha estetik bulunduğunu eklemeliyiz.

Sonuç olarak pek çok önemli sebebi olduğundan, söz konusu olan pizza kutusunun formu olduğunda yenilikçi markalar bile kare şeklinden vaz geçmez.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar