Kirpi Balığı(Puffer Fish), Japon sularında bulunan en esrarengiz balık türlerinden biridir. Birkaç yıl önce araştırmacılar, Kirpi balığının deniz tabanında, dairesel estetik şekiller resmettiğini fark ettiler. Şekiller, bilim dünyasında tartışma başlattı. Ancak daha sonra bu olağanüstü eserlerin, Kirpi Balıklarının çiftleşme ritüeli olduğu anlaşıldı.

Kirpi Balığı Hakkında Temel Bilgiler

Balon balığı olarak da bilinen Kirpi balığı, birkaç benzersiz özelliği ile diğer deniz canlılarından ayrılır. Kirpi balığı daha çok Japon sularında yaşar. Karakteristik özelliklerinden biri, yavaş hareket etmesidir ki bu özellik, deniz yırtıcılarından kaçma konusunda dezavantaj yaratır. Bu dezavantaja karşın, oldukça oldukça önemli bir avantaja sahiptirler. Esnek midelerini, bir tehlike ile karşılaştıklarında, su ve hava ile doldurarak, yırtıcıların ürküp kaçmasını sağlayabilirler. Üstelik derilerindeki sert dikenler, yırtıcılar için lezzetli lokma olmalarını önler.

Deniz tabanında Esrarengiz Daireler

Kirpi Balığının benzersiz diğer bir özelliği de olağanüstü çiftleşme ritüelidir. 1995 yılında, deniz tabanındaki bu esrarengiz dairelerin, erkek Kirpi balığının dişisini etkilemek için inşa ettiği anlaşıldı. Yüzgeçlerini kullanarak, oldukça karmaşık geometrik desenler çizerler. Yaklaşık 2 metre çapı olan bu dairenin merkezi, dişilerin yumurtalarını bırakmaları için bir korunaklı bir yer olur.

Kirpi balıkları bu benzersiz şekilleri yaparken, deniz kabuklarından faydalanırlar. En çok merak edilen konu ise yapım aşamasında, su akıntılarından yararlanmalarıdır. Su akıntıları, dairesel şeklin merkezine, ince tortuların birikmesine yardımcı olur.

Dişi Kirpi balıklarının eş seçiminde, bu olağanüstü dairesel şekli hangi kriterlerle değerlendirdiklerini henüz bilmiyoruz. Bazı araştırmacılar, merkezdeki kumun kalitesinin en belirleyici özellik olduğunu düşünüyor. Doğanın bu olağanüstü sanatçı balıkları ile ilgili araştırmalar devam ediyor.

http://www.bbcearth.com/video/?v=418530

Benzer Kanıtlar