Güneşin altında yapılan kısa bir yürüyüş bile soğuk bir bardak su içme arzusuna yol açabilir. Ancak öte yandan birçoğumuz terli terli soğuk su içmemek gerektiği uyarısıyla büyüdük. Peki bu uyarıda haklılık payı var mı, soğuk su içmek gerçekten sağlığımızı olumsuz etkiler mi?

Soğuk Su ve Sindirim

Soğuk suyun sindirimimizi yavaşlattığı söylenir, konu ile ilgili birçok araştırma bunu doğrulamıştır. Kesin olarak sebebi belirlenmemiş olmasına rağmen bu hipotez, birçok araştırmacı tarafından kabul edilir. Soğuk içecekler vücudumuzun normal ısısının düşmesine ve damarlarımızın daralmasına yol açar. Vücudumuz soğuk içeceğin neden olduğu ısı kaybını telafi etmek için enerji harcar. Bu yüzden sindirim için harcayacağı değerli enerjiyi bu işe kullanmış olur. Bu da sindirimin yavaşlamasına yol açar.

Bununla birlikte soğuk su (veya içecekler) vücudumuzdaki yağları da etkiler. Daha fazla enerjiye ihtiyaç duyduğumuzda, yağların parçalanması zorlaşır. Bu nedenle yemek yediğimiz sırada oda sıcaklığında veya ılık sıvılar tüketmek, soğuk olanları tüketmeden daha iyidir.

Soğuk Su ve Egzersiz

Spor yapmaya başlamadan önce ısınmak önemlidir. Isınma sırasında vücudumuzdaki kan akışı hızlanır; kaslarımızın esnekliği artar; daha fazla enerji harcamaya ve terlemeye başlarız. Terlemenin başlaması, vücudumuzun normalden daha yüksek bir sıcaklığa ulaştığını gösterir. Bilhassa ısıya duyarlı insanlar vücutlarının aşırı ısınmasıyla, yorgunluk gibi olumsuz belirtiler hissetmeye başlarlar. Bu da egzersize devam ederken, sınırlayıcı bir etken oluşturur. Bu konudaki araştırmalar egzersiz sırasında soğuk su tüketiminin yardımcı olduğunu göstermiştir.

Terleme vücut ısımızın düşmesine yol açar. Bu nedenle antrenman sırasında soğuk su tüketildiğinde, terleme mekanizmamız baskılanır ve aşırı ısınmanın yol açabileceği problemler de bu sayede önlenmiş olur.

Soğuk Su İçmenin Diğer Etkileri

  • Bazı çalışmalar, soğuk su tüketiminin migren ağrısından muzdarip olan kişilerin ağrılarını şiddetlendiğini göstermiştir. Kalp atışının düşmesinden kısmen sorumlu olan vagus sinirleri, soğuk su tüketiminden etkilenir.
  • Soğuk sıvılar, mideyi daha hızlı bir şekilde terk eder. Bu da vücudun kaybettiği suyu daha hızlı kazanmasını (rehidrasyon) sağlar.
  • Ilık sıvı tüketimi daha az susama hissine ve daha az sıvı alma eğiliminin ortaya çıkmasına neden olur. Bu durum özellikle terleme yoluyla çok sıvı kaybettiğimizde önemlidir.
  • Soğuk suyun neden olduğu enerji sarfiyatının metabolizmayı hızlandırdığı söylenir ancak aynı şeyi sıcak su için de söylemek mümkündür.

Sonuç olarak, soğuk su tüketiminin hem artıları hem de eksileri vardır. Tükettiğimiz sıvıların ısının sağlık açısından mükemmel bir derecesinden söz etmek mümkün değildir. Vücudumuzun ihtiyaçlarına göz önünde bulundurarak, tükettiğimiz sıvıların ısını belirlememiz gerekir.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar