HRC(Human Reserarch Council) tarafından yapılan araştırmaya göre vejeteryan olmaya karar veren 5 kişiden sadece 1’i buna devam edebiliyor. Üstelik vejeteryan beslenmeyi bırakma kararı alanların çoğu, bunu bir yıldan daha kısa bir sürede yapıyor. 17 yaş üstü 11 bin kişinin katılımı ile HRC tarafından, Amerika’da gerçekleştirilen araştırma, vejeteryan beslenme şekli ile ilgili ilginç bulgular ortaya koydu.

Araştırmanın bulguları:

  • Genel popülasyonun %2’si kendisini vejeteryan(veya vegan) olarak tanımlarken, %10 eski vejeteryan olduğunu bildiriyor. Geriye kalan %88 ise vejeteryan beslenmeyi hiç denemediklerini ifade ediyorlar.
  • Vejeteryanların %84’ü et yemeye geri dönüyor.
  • Vejeteryan olmaktan vazgeçenlerin,  vejeteryan diyeti uyguladığı süre oldukça kısa: Vejeteryan olmaktan vazgeçenlerin %33’ü, bunu ilk 3 ay içinde, %53’ü ise 1 yıl içinde yapıyor.
  • Vejeteryan diyetin en büyük motivasyon kaynağı sağlık: Vejeteryanların %58’si sağlıklı olabilmek için et yemediklerini bildiriyorlar. Diğer nedenler ise hayvan haklarını ve doğayı korumak.
  • Vejeteryan beslenmede karşı konulması en zor olan et türünün, tavuk olduğu anlaşılmış. Eski vejeteryanların en yaygın olarak tükettikleri et türü tavuk.
  • Eski vejeteryanların %37’si gelecekte yeniden vejeteryan olmayı istediklerini bildiriyor.

Vejeteryan olduktan bir süre sonra, et yemeye geri dönmenin nedenleri, birçok uzmanın araştırdığı bir konu olmakla birlikte, öne sürülen faktörlerin etkisi netleşmemiştir. Zira bu faktörlerin etkisi, kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Ancak kişiden kişiye değişmeyen bir etkiden söz etmek mümkün. Yapılan araştırmalar, vejeteryan olma kararının hızlı alınmasının, vazgeçme ihtimalini güçlendirdiğini ortaya koymuştur. Vejeteryan olmaya karar veren kişi, bunu hayatına aşamalı olarak geçirirse, vejeteryan kalma konusunda göstereceği istikrar artıyor.

Vejeteryan kalmayı zorlaştıran faktörler:

Doğal faktörler:İnsanlar evrimsel olarak hepçil beslenen bir tür. Binlerce yılda evrimsel olarak gelişmiş olan beslenme şeklinin, bir kararla değiştirilmesi, biyolojik dirençlerin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Sosyal faktörler: Vejeteryanlar, ‘azınlık baskısı’na maruz kalıyor. Vejeteryanlara uygulanan bu baskı, bilimsel olarak teyit edilmiş bir gerçek.

Ekonomik faktörler: Vejeteryan beslenme daha fazla özen gerektiriyor.

Partner faktörü: Eski vejeteryanların %33’ü et yemeye geri döndüklerinde, et yiyen bir kişi ile ilişkide olduklarını belirttiler.

Kaynaklar:

  1. Asher K, et al. Study of Current and Former Vegetarians and Vegans. Humane Research Council. 2014.
  2. http://www.medicaldaily.com/vegetarian-relapse-84-non-meat-eaters-abandon-their-diet-animal-products-313240
  3. http://www.evrimagaci.org/fotograf/66/6890

 

Benzer Kanıtlar