Soğuk Savaşın kızıştığı yıllarda, ABD Merkez İstihbarat Teşkilatı, Komünistlere karşı avantaj elde etmek için hemen her şeyi denemek istiyordu. Patlayan purolar tasarlamaktan tutun, psişik güçleri ile Rus askeri sırlarını çözecek medyumların işe alınmasına kadar birbirinden tuhaf birçok proje geliştiriyorlardı.

Bunlardan bir tanesi var ki dilimizde “sermayeyi kediye yüklemek” deyiminin tam karşılığı.
Proje’nin ismi Akustik Kedi: CIA’in Süper Gizli Bilim ve Teknoloji Müdürlüğü’nden Victor Marchetti, kedilerin gelişmiş dinleme cihazı haline getirilmesi ile ilgili projelerini anlatmıştır: Proje 1961’de başlamış. Cerrahi yöntemlerle kedinin kulak kanalına dinleme cihazı, tüylerinin altına da anten yerleştirmişler.

Kediler parklar, pencere pervazları, çöp kutuları ve bunun gibi yerlerde serbestçe gezecek, fark edilmeden konuşmaların dinlenmesini sağlayacaklardı. Birkaç ameliyat ve yoğun eğitimden sonra, siber kedi ilk saha testi için hazırdı. CIA, kediyi Washington’da  Wisconsin Bulvarında  bir Sovyet birimine götürdü ve caddenin karşına park ettikleri kamyondan dışarı bıraktı. Kedicik yola çıkar çıkmaz, (5 yıllık emek, 20 milyon dolar para yatırılmış olan Akustik Kedicik) oradan geçmekte olan bir taksinin altında kaldı.
Projeden 1967 yılında vazgeçildi.

Benzer Kanıtlar