Evrim, bin yıllar boyunca gerçekleşen, yavaş işleyen bir süreç olarak düşünülür ancak her zaman böyle değildir. Çevre ve koşullar değiştikçe, evrimsel avantaj durumu da değişir. Sezaryen doğum oranı giderek yükselmektedir. Bu da koşulların değişmesi anlamına geldiğinden, evrimsel bazı değişimlere yol açacağı yönünde görüşlerin ortaya atılmasına ve konu ile ilgili çalışmaların yapılmasına yol açmıştır.

İndependent gazetesinden Peter Walker’ın haberina göre; Viyana Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, sezaryanın popülerliğinin insan evriminin gidişatını etkilemeye başladığı yönünde bulgular elde etmiştir.

Sezaryan doğumun tercih edilme oranı

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yaygınlaşmaya başlayan sezaryen doğumun oranı, her geçen gün artmaktadır. Bir zamanlar yüksek riskler içerdiği için, mecbur kalınmadıkça tercih edilmezken, bugün doğal doğumdan daha az riskli olduğu, sayısal verilerle ortaya konmuş bir gerçektir.

İngilterede her dört anneden biri, Amerika’da ise her üç anneden biri sezaryen doğumu tercih etmektedir. Ülkemizde ise sezaryen doğum oranı çok daha yüksek olup, neredeyse her iki doğumdan biri sezaryen yöntemi ile gerçekleşmektedir.

Ülkemiz OECD ülkeleri arasında, sezaryen doğumda birinci ülkedir. Listenin son sırasında ise %15,6 sezaryen doğum oranı ile Hollanda yer almaktadır.

Sezaryen Neden Yaygınlaşıyor?

Sezaryen doğum risklerinin her geçen gün azalarak, bugün normal doğumdan daha az riskli bir hale gelmiş olması, annelerin sezaryen doğumu tercih etmelerine yol açıyor. Canadian Medical Association Journal’da yayınlanan makaleye göre, normal doğumda anne veya bebeğin yaşamını kaybetme ihtimali, sezaryen doğumdan 3 kat daha fazladır. Amerika’da 2000 yılından bu yana yapıan sezaryen doğumlarda, anne yada bebek kaybı yaşanan vaka oranı, 1 milyonda 20 olarak gerçekleşmiştir. Üstelik bunların büyük bir bölümünde ölüm, sezaryen doğum ile ilgisiz başka bir nedenden kaynaklanmıştır. Dolayısıyla sezaryen doğum, normal doğumdan çok daha güvenli olduğunu söylemek de herhangi bir tereddütte yer kalmamıştır.

Sezaryenin evrimsel değişime yol açtığı iddiaları

Sezaryen doğumun artışında bir başka neden de yakın zamanda ortaya atılan sezaryen doğumun evrimsel etkisidir. Buna göre daha önce hayatta kalması mümkün olmayan irilikteki bebekler, sezaryen sayesinde sağlıklı ve kolay bir şekilde doğabiliyor. Normal doğum yapması mümkün olmayan pelvis kemikleri dar kadınlar, sezaryen ile hiçbir hayati risk söz konusu olmaksızın bebeklerini dünyaya getirebiliyorlar. Dolayısıyla da sezaryenden önce iletilmesi mümkün olmayan genler, artık iletilebiliyor.

 Proceedings of the Natural Academy of Sciences‘ta yayınlanan araştırmada, pelvis kemiklerindeki daralmadan kaynaklı problemlerde, son 50-60 yılda artış olduğu, (%3’ten %3,3-%3,6 arasında arttığı) bildirilmiştir.

Philipp Mitteroecker’a göre; pelvis kemikleri dar olan kadınlar, bundan 100 yıl önce büyük oranda doğum sırasında hayatlarını kaybederken, şimdi kolaylıkla genlerini aktarabiliyorlar, yani sezaryen doğum, doğal seleksiyonun etkisinin azalmasına yol açmıştır. 

Ancak sezaryen doğumun evrimsel değişime neden olduğu yönündeki yukarıda sözü edilen iddialar, henüz bilimsel verilerle ispatlanmamıştır.  

Kaynak:

Benzer Kanıtlar