Amsterdam’da, ilk başta kulağa çok acayip gelen, ancak son derece başarılı bir proje hayata geçirilmiş. Proje o kadar başarılı olmuş ki, ülke genelinde uygulanması planlanıyor. Üstelik projenin başarısı, “politik doğruluk” sınırlarının değişme zamanı gelmiş olduğu yönünde bir tartışma başlatmış. Projede görev alan organizatörler, eski moda “politik doğruluk” anlayışımızı değiştirmeliyiz, diyorlar.

Proje

Sokaktaki çöplerin toplanması için alkolikler işe alınıyor. Şu anda 20 kişilik bir ekip iş başında. Ekip, saat 9.00’da çalışmaya başlıyor. Saat 15.00’e kadar çalışıyor. Paydos edildiğinde önce sıcak, sağlıklı yemek yeniliyor, üstelik yemekleri kendileri pişiriyorlar. Günün sonunda çalışmalarının karşılığını para olarak değil, bira ve sigara olarak alıyorlar.

Projeyi kim gerçekleştiriyor?

Devlet tarafından finanse edilen, kronik alkoliklere, evsizlere, uyuşturucu bağımlılarına yardım eden, özel bir şirket tarafından gerçekleştiriliyor. Şirketin ismi,  Rainbow Group.

Projenin faydaları;

Kronik alkolikleri tamamen alkolden kurtarmak son derece zor. Bunu başarmak için bugüne kadar birçok yöntem denenmiş ve şu ana kadar en iyi sonuç, bu proje ile alınmış.

Rainbow Grup’un temizlik projesini yürüten Janet van de Noord, “Onları alkolden kurtaramıyoruz ama yaşam kalitelerini artırabiliyoruz, üstelik proje sayesinde çevre temizleniyor ve suç oranı düşüyor.” demiştir.

  • Projeye dahil olan alkoliklerin birçoğu hayatlarında ilk defa canla başla çalışıyor.
  • Her gün sıcak yemek yiyor. Düzenli sağlık kontrolleri yapılabiliyor.
  • Alkol alabilmek için suç işlemek yerine, topluma faydalı bir görevi yerine getiriyorlar.

52 yaşındaki Rene, projeye katılan 20 alkolikten biri. Rene, sokakları canla başla temizliyor. Hareketleri gururlu. Oysa alkol bağımlısı bir adamın, bu duyguları hissetmesi pek olağan değildir. Rene 2 defa evlenmiş ve 4 çocuğu olmuş. Ancak şuanda yaşamında alkolden başka hiçbir şey yok. Alkol yüzünden ailesini kaybetmiş, yaşayıp, yaşamadığımı bile bilmiyorlar diyor.

Janet van de Noord, bazı ekip üyelerinin, yemek pişirmeyi sevdiklerini ve bu işi son derece iyi yaptıklarını, üstelik projeden önce, böyle bir yetenekleri olduğundan haberdar olmadıklarını söylüyor. Bir zamanlar şehir sakinlerinin korktuğu bu insanlar, şimdi başkaları için yemek pişiren, çevrenin daha temiz ve daha güzel görünmesini sağlayan insanlara dönüşmüşler.

Projenin maliyeti

Rainbow Grup, devlet desteğinin tehlikeye girmesinden korktukları için kamuya bira için ne kadar bütçe ayırıldığı konusunda bilgi vermekten kaçınıyor. Bu projeye harcanan para kimine göre yüksek olabilir ancak bu proje sayesinde, bu insanlar illegal yollardan para bulmaya çalışmadıkları için çevrelerine zarar vermiyor. Böylece tutuklanıp hapishaneye girmeleri ile oluşan masraflar da ortadan kalkmış oluyor. Amsterdam sakinleri, projeden memnun. Proje 12 ay önce başlamış ve proje başladığından beri, özellikle parklarda polis kayıtlarına yansıyan gasp, hırsızlık ve yaralama suçlarında azalma yaşanmış.

Rainbow Group, başarılarının yeni finansal destekler sağlayacağı konusunda iyimser.

‘Değiştirilemeyen gerçekler’le mücadele;

Değiştirmek istediğimiz ancak değişmesi mümkün olmayan gerçekler söz konusu olduğunda, en iyi yol bunları fark edip, sadece değiştirebileceğimiz yönlerini değiştirmektir. Köklü bir değişim mümkün değilse, mümkün olmayanın peşinden koşmak, yarar sağlamadığı gibi yeni sorunlara yol açar.

Bir zamanlar, başarılı ve zengin bir işadamı olan Rene, hayatımda ilk defa gerçekten mutlu ve özgür hissediyorum, diyor. Bir alkolik ne kadar özgür olabilir ki diye düşünüyor olabilirsiniz ama Rene’in sözlerinin devamı “özgür” hissediyorum derken ne demek istediğini anlatıyor:

“Eskiden bize çöpmüşüz gibi davranılırdı. Şimdi biz onların çöplerini topluyoruz ve artık bize çöpmüşüz gibi davranmıyorlar.”

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar