Fındığın faydaları ile ilgili kamu spotları izleyerek büyümüş fındıksever kuşaklar, “Nut-ella”nın, yani “Fındık-ella”nın içinde, fındık ve kakaodan çok daha fazla miktarda, şeker ve palm yağı olduğunu öğrenince hayal kırıklığına uğruyor. Geçtiğimiz aylarda kavanoz içeriğinin gösterilidiği, Hamburg Tüketici Merkezi (Verbraucherzentrale Hamburg) tarafından çekilen fotoğrafı görenler, irkilmekten kendilerini alamıyorlar.

Nutella’nın %58’i şeker, %32’si ise yağ, üstelik yağın büyük miktarı, hakkında kanser yaptığı yönünde tartışmalar olan palm yağı.

İşte Nutella’nın Kimlik Bilgileri

İsim: Nutella.

Doğum Tarihi: 1964

Doğum Yeri: Piedmont, İtalya.

Görünüş: Kahverengi, akışkan.

Kalori Miktarı: 100 gramında 500 kalori bulunuyor.

İçerik: Şeker, Palm Yağı, Fındık (%13), Kakao (%7,4), Yağsız süt tozu (%6.6), Peynir altı suyu tozu, Emülgatör Lesitin (Soya), Vanilin.

Bir kavanoz Nutella’da ne kadar şeker var?

Nutella etiketinde verilen bilgiye göre, iki çorba kaşığı Nutella’da 21 gram şeker var. Bu da 371 gr’lık Nutella kavanuzunda, 210 gr şeker olduğu anlamına geliyor. Bu miktar, yarım litrelik Coca-Cola’da bulunan şekerin dört katından fazla.

Gerçeği, gerçekten anlamak için gözümüzle görmemiz gerekiyor!

Gerek Nutella, gerekse benzer ürünlerin(reçel, diğer fındık, fıstık ezmeleri vb.) içeriğinde bol miktarda şeker olduğu tüketiciler tarafından bilinmeyen bir gerçek değil, buna rağmen aşağıdaki fotoğraf, görenleri şaşırtıyor.

Amerika’da Nutella’yı dava eden anne, mahkeme tarafından haklı bulundu

CBS‘in haberine göre, 2012 yılında, iki kaşık Nutella’da 21 gram şeker olduğunu öğrenen Amerikalı anne, Nutella reklamlarında ürünün, besleyici ve sağlıklı olarak takdim edilerek, tüketicileri yanılttığını ve 4 yaşındaki kızının bundan zarar gördüğünü iddia ederek, firma aleyhine dava açmıştır. Mahkeme iddiayı haklı bularak, anneye 3 milyon dolar tazminat ödenmesine karar vermiştir. Bununla birlikte davaya konu olan reklamın yayınlandığı dönemde, Nutella satın alarak mağdur olduğu yönünde başvuruda bulunacak tüketicilere, satın alınan her kavanoz için, firmanın 4 USD tazminat ödemesine karar verilmiştir.

 

Palm Yağı

Nutella’nın içeriğin üçte biri yağ ve bu yağın büyük bölümü palm yağı. Palm yağı Nutella’ya akışkanlığı sağlayan malzeme ancak  Avrupa Gıda Güvenliği Ajansı (EFSA) ve Canan Karatay da dahil olmak üzere birçok uzman palmiye ağacından elde edilen bu yağın, insan sağlığına zararlı olduğunu, kansere sebebiyet verdiğini söylüyor. Ancak üretici firma Ferrero, palm yağını işlerken yüksek sıcaklık kullanmadıklarını ve bu nedenle insan sağlığına zararlı olmadığı yönünde açıklamalarda bulunuyor.

Etiketi okumak

Palm yağı ile ilgili tartışma devam ede dursun, şekerin zararlı olmadığını iddia eden kimse kalmadı. Sadece Nutella değil, süpermarketlerden satın aldığımız birçok işlenmiş ürün  benzer kimyasal işlemler ve benzer içeriklerle hazırlanıyor. Dolayısıyla, bir markayı yada markaları suçlamadan önce yapılması gereken, etiket okuma alışkanlığını kazanmak, sonrası ise herkesin kendi kararı!

 

Kaynak:

Benzer Kanıtlar