Yardım istemek için, işaret fişeğinden başka bir imkanı kalmamış sıkıntı içindeki bir denizci teknesi ile sürüklenirken, son şansı olan fişeğini ateşler. Fişek işe yarar. Avusturalya Deniz Güvenliği Teşkilatı(AMSA), Sidney’in yaklaşık 270 deniz mili (500 kilometre) doğusundan, bir acil durum sinyali aldığını açıklar.

Alınan acil durum sinyaline en yakın mesafede, 270 yolcu ve 18 mürettebat ile Vancouver’dan Sydney’e giden, bir Boeing 777 hava aracı, Flight AC033 olduğu anlaşılınca AMSA, bunu değerlendirmek ister ve sıkıntı içindeki denizcinin yerinin tespit edilmesi konusunda, yolcu uçağının yardımına başvurmaya karar verir.

Avusturalyalı hava trafik kontrol yetkilileri, Kanada uçağının kaptan pilotu Andrew Robertson ile temasa geçerek durumu bildirir. Kaptan ve ekibi yardım etmeye karar verirler. Yaptıkları bilgisayar kontrollerinde, yakıtları olduğunu görürürler. Ancak kaptan, bilgisayar sisteminin ekstra alçalma ve yeniden yükselme gibi hesapları yapmak için programlanmadığından, kesin bir sonuç vermediğini ancak ekibin yakıtın yeteceğine inandığını eklemiştir.

Yolculara dürbünler dağıtılır, bu iş samanlıkta iğne aramaya benzemektedir. Uçak 1.500 metreye kadar alçalır. Yolcular ve mürettebat iş birliği yaparak, karaya oturmuş tekneyi aramaya başlarlar. Bir süre sonra, teknenin yeri tespit edilir. Tekenin bulunduğu koordinatlar yetkililere bildirilir ve denizci kurtarılır. Denizcinin yerini tespit eden uçak 90 dakika gecikme ile Sidney’e iner.

Kaptan pilot Robertson, 777 tipi bir uçağın kurtarma çalışmasına katılmak için çok büyük olduğunu ancak yolcuların ve mürettebatın yardıma ihtiyacı olan bir denizcinin hayatının kurtarılması konsunda istekli olmaları sayesinde bu kararı alabildiğini açıklamıştır. Ne mürettebattan ne de yolculardan aksi bir görüş veya şikayetin söz konusu olmadığını da sözlerine ekleyen kaptan pilot, denizcinin sağsalim kurtarılmasına katkıda bulundukları için çok mutlu olduğunu söylemiştir.

Kanadalı şarkıcı Jill Barber, olay üzerine, Twiter hesabından, Kanada uçağının kaptanı, kabin görevlileri ve yolcularından çok etkilendiğini bildiren bir tweet atmıştır.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar