Amerikan edebiyatının baş yapıtları arasında sayılan eserlerin yazarı Ernest Hemingway’ın, sıra dışı bir yaşamı oldu.

Hastalıkları ve Ölümü

Hemingway, şarbon, sıtma, zatürre, dizanteri, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, böbrek ve karaciğer hasarına neden olan iki ardışık uçak kazası, kafatası kırıkları, ikinci derece yanıklar ve daha birçok kaza geçirdi ve hepsini de atlatmayı başardı. 1954 yılında Nobel Edebiyat Ödülünü kazandı. 1961 yılında intihar etti.

“Hemingway Laneti” nedir?

Kendisini av tüfeği ile vurarak hayatına son veren Ernest Hemingway, ailesinde  intihar eden  tek kişi değildi. Babası, erkek kardeşi, kız kardeşi, oğlu ve torunu da intihar etmiştir. Ailede bu kadar çok intihar olayı yaşanması, “Hemingway Laneti” olarak adlandırılmıştır.

Hemingway’in kayıp bavulu

Aralık 1922’de Ernest Hemingway İsviçre’de, Lozan Barış Konferansı’nda, Toronto Daily Star muhabiri olarak görev yaparken, gazeteci ve editör Lincoln Steffens da oradadır. Steffens, Hemingway’in yazılarından etkilenip, daha fazlasını görmek istediğini söyleyince, Hemingway’in eşi (Elizabeth Hadley Richardson), Paris’teki evlerinden, Hemingway’in tüm yazılarını, bir bavula doldurur ve İsviçre’ye doğru yola çıkar ancak tren yolculuğu sırasında bavul kaybolur ve bir daha  bulunamaz.

Büyük ihtimalle, Hemingway’in  bavuluyla birlikte, edebiyat dünyası da başyapıt cevheri taşıyan doğmamış çocuklarını yitirmiştir.

Hemingway ve Annesi

Hemingway, 21 Temmuz 1899, Amerika Birleşik Devletleri’nin Illinois eyaletinde yer alan küçük bir şehir olan Oak Park’ta, altı çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Annesi müzik öğretmeni, babası doktordur. Annesinin, Hemingway ile ilgili garip bir davranışı olmuştur. Oğluna, 6 yaşına gelene kadar kız elbiseleri giydirmiş, saçlarını uzatmıştır. Bunun Hemingway’e ciddi bir hasar verdiği düşünülmektedir. Hemingway’in yetişkinlik dönemi arkadaşı John dos Passos, Hemingway’in annesi ile ilişkisi ile iglili olarak, “Hemingway, hayatımda tanıdığım annesinden gerçekten nefret eden tek bir insandır.” demiştir.

https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Ernest_Hemingway&mobileaction=toggle_view_desktop

Benzer Kanıtlar