Porsche 911’in tasarımcısı, Butzi Porsche, üniversitenin ilk yılında okuldan atıldı. Atılma gerekçesi endüstriyel tasarım bölümünde başarı sağlayacak, yeteneğe sahip olmamasıydı. Bunun üzerine, ailesinin şirketinde işe başladı. Yaptığı tasarımları, şirketin tasarım direktörüne sundu. Sonradan adı Prosche 911 olacak modelin tasarımını inceleyen direktör, tasarımları beğenmedi ve reddetti. Bunun üzerine Butzi, tasarımının prototipini başka bir üreticiye yaptırttı.

1964 yılından bu yana satışta olan Porsche 911, dünyanın en ikonik spor aracı olarak görülmektedir. Aradan geçen 50 yıl boyunca, Porsche 911 üzerinde yapılan tüm çalışmalar orijinal modele sadık kalınarak yapılmıştır.

1963 yılı Butzi ve Porsche 901

1963 Frankfurt Otomobil Fuarı‘nda ilk kez tanıtımı yapılan Porsche 911’in hem tanıtımında hem de üretim sürecindeki adı, Porsche 901’dir. Ancak Peugeot, ortasında 0 bulunan araba model isimlerinin hakkına sahip olduğunu iddia etmesi üzerine, isim Porsche 911 olarak değiştirilmiştir.

Butzi Porsche Kimdir?

1935 yılında Almanya’da dünyaya gelen  Butzi Porsche’un esas adı Ferdinand Alexander Porsche’tur. Ferdinand Porsche’un torunu, Feryy Porsche’un oğludur. Porsche firmasına adını veren dedesi ve babası mühendistir. Butzi de her zaman kendisini, tıpkı babası ve dedesi gibi teknik yönü güçlü bir tasarımcı olarak görmüştür.

Porsche 911’in Frankfurt Otomobil Fuarı‘nda tanıtımı ardından, gelen yoğun ilgi ve tasarımın tartışmasız başarısı, Butzi’yi şirketin tasarım departmanının başına taşımıştır.

5 Nisan 2012’de, Porsche onursal başkanlığı görevini yürütmeye devam ettiği sırada ölmüştür. Otomobil tasarım dünyasına, yepyeni bir dizayn kültürü katan Butzi, 911’in yaratıcısı olarak, dünya çapında en çok tanınan tasarımcılardan biri olmuştur.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar