“Michelin Yıldızı”, lastik satışlarında artış yaratmak amacı ile Michelin Lastik firması tarafından geliştirilen bir pazarlama stratejisi sonucunda ortaya çıkmıştır. Yemek sektörünün en önemli değerlendirme ölçütlerinden biri haline gelen Michelin Yıldızı, kimliğini kimsenin bilmediği, Michelin lezzet müfettişlerinin, restoranlara yaptıkları gizli ziyaretlerde yapılan değerlendirme ile verilir ve sadece 1 yıl geçerlidir.

Michelin Yıldızı’nın tarihi

1889 yılında, Fransa’da, Andre ve Edouard Michelin kardeşler, Michelin Lastik Şirketini kurdular. 11 yıl sonra Fransız sürücüler için ücretsiz bir yol rehberi yayınladılar. Michelin Rehberi’nde, haritalar, otel ve benzin istasyonu listeleri ile lastik onarımı için faydalı bilgilere yer verdiler. O tarihte Fransa’da toplam 3 bin otomobil vardı. İleri görüşlü kardeşler, Fransız otomobil turizmine destek amacı ile hazırladıkları rehberin, lastik tüketimini artıracağını düşünmüşlerdi.

Takip eden yıllarda, Michelin Rehberleri Avrupa’daki diğer birçok ülke için de üretildi. 1920’lere gelindiğinde rehberde, kimliği gizli kişilerin yorumları yer almaya başladı. Birkaç yıl sonra Michelin, bir ila üç yıldız arasında değişen derecelendirme sistemini kullanmaya ve restoranları sıralama başladı.

I. ve II. Dünya Savaşları sırasında rehberin yayını askıya alındı ancak savaş bittikten sonra Müttefik Kuvvetler en son baskı olan, 1839 Fransız rehberinin yeniden basılmasın istediler. Çünkü işgal sırasında yol, trafik işaretleri yok edilmişti. Michelin Rehberi ise var olan en güncel kaynaktı. Michelin Rehberi, Fransız şehirlerinin yeninden düzenlenmesinde fayda sağladı.

Michelin Yıldızı ne manaya gelir?

Michelin yıldızı, yemek deneyiminin diğer önemli unsurlarından (restoranın dekorasyonu, garson sayısı vb.) bağımsız olarak, sadece yemeğin kalitesi ile ilgili yargıyı belirtmek için kullanılmaktadır.

  • Bir yıldız = Kategorisinde çok iyi yemekler sunan restoran.
  • İki yıldız = Yolunuzu biraz değiştirmeye değecek iyi yemekler sunan restoran.
  • Üç yılız = Özel bir yolcuk sebebi olabilecek kadar olağanüstü yemekler sunan restoran.

“Kuver” olarak bilinen küçük çatal bıçak ikonu ise restoranın diğer unsurları olan, rahatlık, dekor ve resmilik düzeyini belirtmek amacı ile kullanılmaktadır. Siyah çatal bıçak ikonu basit, kırmızı olan ise daha üstün deneyim sağladığı anlamına gelmektedir.

Bir, iki ve üç yıldız dışında bir kategori daha vardır. Bu yıldızsız Michelin restoranlarında “Bib Gourmand” ikonu kullanılır. Bu restoranlarda iyi yemek ve uygun fiyat özelliği aranmaktadır. Bu kategorideki restoranlarda, bir kadeh şarap ve iki çeşit yemeğin yaklaşık ücreti $40 veya daha altındadır.

Kriterleri

1936 yılından bu yana kullanılan 5 temel kriter vardır: Malzeme kalitesi, hazırlama ve pişirme konusundaki ustalık, yaratıcılık, ödenen paranın karşılığını verme ve kalite standartlarındaki istikrar. Ayrıca genel ambiyansın menü ile uyumu, hizmet kalitesi, temizlik, şefin restoranın sahibi olması, Michelin yıldızı verilecek restoranlarda aranan özelliklerdir.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar