Dolphins: Spy in the Pod isimli BBC belgeselinde, yeni nesil gizli kameralar ile gerçekleştirilen kayıtlarda deniz memelilerinin yaşamlarının gizli kalmış bir gerçeği belgelendi. Okyanuslardaki akıllı hayvanların yaşamlarına ışık tutan belgeselde, yunusların dünyasına ait daha önce benzeri olmayan görüntüler kaydedildi.

Yunuslar, grup halinde pufferfish (Kirpi balığı da deniyor.) adlı bir deniz canlısını takip ediyor ve kibarca paylaşarak tüketiyorlar. Çember olmuş hippilerin, marihuanalı sigarayı elden ele dolaştırarak tüttürmelerini hatırlatan, hayret uyandırıcı görüntülerde, yunuslar transa benzer bir duruma geçiyorlar. Pufferfish’i biraz çiğneyen genç erkek yunusun, kalan parçayı arkadaşlarına bıraktığı ve giderek daha garip davranışlar sergiledikleri, burunları ile pufferfish’i iterek yüzeye sürükledikleri görüntülendi.

Belgeselin yapımcılarından, zoolog Rob Pilley, genç yunusların kasıtlı olarak uyuşturucu kullanımının kayıt edilmesi ile yunusların uzun kötü davranışlar listesine  (raporlanan kötü davranışlar listesinde cinayet, taciz, zorbalık vb. bulunuyor) bir yenisinin daha eklediğini söyledi.

Olağanüstü olan, fazla miktarda yemeleri durumunda, ölümcül olacak bu zehirli canlıyı, doz aşımının gerçekleşmeyeceği miktarda yemeyi başarmaları. Ancak bazı uzmanlar, yunusların bu derece tehlikeli olan bu deniz canlısını, düzenli olarak tüketerek, yaşamlarına devam etmelerinin mümkün olmayacağı görüşündeler. Onlara göre, yunuslar, pufferfish’i her zaman doz kontrolü sağlayarak tüketseler dahi eğlenceli sarhoşluk deneyimi alışkanlık haline gelirse, tüketimin ardından yaşadıkları trans benzeri durumda, Pufferfish’in nöro toksin içeriği, kaslarda geçici bir zayıflığa yol açacağı için, yırtıcı deniz canlılarından kaçamayacaklardır. İşte bu yüzden uzmanlar, çekilen görüntülerin, sürekli gerçekleşen bir etkinlik olmayıp, genç erkek yunusların meraklı doğasının sebep olduğu ilginç anlardan biri olabileceğini ileri sürülmüşlerdir.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar