1962 yılında, iki Amerikalı jeolog, David Bernays ve Charles Sawyer, Peru’da Huascarán dağının kuzey yamacında, düşme tehlikesi olan çok büyük bir kaya parçası olduğunu fark ettiler. Konu ile ilgili hazırladıklar raporda, kaya parçasının altındaki buzsu bölüme dikkat çekip, bu bölümün  kolaylıkla kopabileceğini ve koptuğu zaman Yungay Kasabasının enkaz altında kalacağını belirttiler.

Rapordaki bilgiler, 27  Eylül 1962 tarihli Espreso Gazetesi’nde yayınlandı. Ancak rapor, hükumet yetkililerinin sert tepkisini çekti. İki bilim adamına, sözlerini derhal geri almalarını yoksa hapis cezasına çarptırılacaklarını bildirdiler. İki bilim adamı çareyi ülkeden kaçmakta buldu. Hükumet bununla yetinmeyip, vatandaşların bu konu ile ilgili konuşulmasını yasakladı.

Bu olaydan 8 yıl sonra, bilim adamlarının tahminleri doğru çıktı. 31 Mayıs 1970’de meydana gelen Ancash depremiyle Nevado Huascarán dağının kuzey tarafının önemli bir bölümü çöktü ve Yungay kasabasının üzerine düşerek 20.000 kişinin ölmesine neden oldu. Deprem’den sadece 92 kişi canlı  kurtuldu.

https://en.wikipedia.org/wiki/Yungay,_Peru#Ancash_earthquake

Benzer Kanıtlar