Altın hızlı bir iletken olduğu için, cep telefonlarının yapımında kullanılmaktadır. Günümüz teknolojisi, ömürlerini tamamlamış olan cep telefonlarının geri dönüşümü ile sarf edilen altının, yeniden kazanılmasını mümkün kılıyor.

Cep telefonunda ne kadar altın var?

Leicester Üniversitesi’nde jeolog ve ekonomist  Dave Holwell, altın yataklarında, milyonda bir veya iki altın yoğunlaşması olduğunu, bunun da bir ton altın cevherinden, 1-2 gram altın elde edilebileceği anlamına geldiğini bildirmiştir. BM elektronik atık raporunda yer alan bilgiye göre ise, 1 gram altın elde etmek için, geri dönüştürülmesi gereken telefon sayısı 41’dir.  Başka bir ifade ile bir ton eski telefon(bataryaları hariç) 300 gram altın içerir. Bu bilgiye göre, cep telefonlarında altın cevherinden daha fazla altın olduğunu söyleyebiliriz.

Dünya Altın Üretimi Miktarı & Geri Dönüşümden Sağlanabilecek Altın Miktarı

Dünyada günde yaklaşık olarak 7.4 ton altın çıkarılmaktadır. Bu miktar o kadar büyük ki dünyadaki bütün cep telefonlarını (7 milyar adet) geri dönüşüme yollasak bile ancak 23 günlük üretimle elde edilen kadar altın elde edebiliriz.

Geri dönüşüm, sadece maddi kazanç sağlamaz!

Genuine Solutions Group, cep telefonlarının geri dönüşüme  gönderilmesi ile maddi bir kazanç ele edilmesinin pek mümkün görünmediğini bildirmiştir. Ancak cep telefonlarının geri dönüşüme gönderilmesi ile ekonominin “dönüşen bir ekonomi” haline gelmesi sağlanabilir. Dönüşen ekonomi, dünyamızı daha temiz tutmamıza, (günümüz moda terimi ile) karbon ayak izimizi küçültmemize yardımcı olur.

Not: Apple, 2016 yılında yayınladığı, Çevre Sorumluluk Raporunda, 2015 yılında 27 bin 831 ton materyali geri dönüştürdüğünü bildirdi. Kullanıcıların eski ürünlerini toplayarak geri dönüştürme işlemi ile elde edilen altın miktarının 1 ton olduğu belirtildi.

Kaynak:

Benzer Kanıtlar