Telefon ağlarının kurulduğu ilk yıllarda, telefonla konuşmak isteyen kişi, önce operatörü arıyor, konuşmak istediği kişinin ismini söylüyordu. Operatör ise iki telefonun hatlarını birbirine bağlıyor ve böylece insanlar birbiriyle konuşabiliyordu.

Amerika’lı mucit Almon Brown Strowger, otomatik telefon bağlama sistemini geliştirdi ve kendi adıyla (Strowger switch) patentini aldı. İcadın geliştirilmesinin ilginç bir hikayesi var.

Buluşun Hikayesi

Söylenene göre, Strowger, 1882 yılında Kansas’ta bir şirket satın alarak, cenaze işlerine başladı. Ancak bir süre sonra işleri kötü gitmeye, müşteri sayısı azalmaya başladı. Strowger, bunun neden kaynaklandığı ile ilgili araştırma yaparken, rakip cenaze işleri şirketinin sahibinin karısının, telefon operatörü olarak çalıştığını öğrendi. Strowger, rakip firmanın sahibinin karısının, cenaze ile ilgili olarak arayan herkesi, hatta Strowger’in şirketini arayanların telefonunu bile kocasının şirketine bağladığına kanaat getirdi. Strowger, telefon operatörüne gerek olmayan, bir sistem geliştirebilirse, sorununun ortadan kalkacağını düşünerek, çalışmaya başladı. 1889 yılında, bu günkü telefon sistemimizin kurulmasına öncülük eden buluşunu gerçekleştirdi. 1891 yılında buluşunun patentini aldı.

Almon Brown Strowger

Strowger’ın büyük babası, Penfield’a ilk yerleşenlerden biridir. Strowger de burada dünyaya gelmiştir. Söylenene göre, Strowger’in annesi çocuklarına verdiği görevlerle, cihazlar ve makineler geliştirme yönünde onları teşvik etmiştir. Hatta kardeşlerinden birinin bir çeşit uçma makinesi icat ederek, çatının üstünden atladığı ve ahırın üstüne düştüğü söylenir. Strowger, bir süre Penfield’ta öğretmenlik yaptıktan sonra, Amerika İç Savaşı’nda 8. New York Gönüllü Süvari birliğinde görev yaptığı biliniyor. İç savaşın ardından da taşra okullarında öğretmenlik yapmıştır.

 

Patent çıkarıldıktan sonra Strowger, yeğeni Walter Strowger ile çalışmaya başladı. Ancak cihazı çalışır hale getirmek, düşündüklerinden çok daha maliyetliydi. Birtakım zorluklar aşıldıktan sonra, 3 Kasım 1892’de, ilk otomatik telefon santrali, La Porte’de başarılı bir şekilde kuruldu. İlk başta sadece 99 telefon hattına hizmet verecek kapasiteye sahipti. Otomatik telefon sistemi üzerinde çalışmalar yapan ve icatlar geliştiren, tek kişi Strowger değildi, fakat tek ticari başarı elde eden otomatik telefon sistemi, onun ki oldu. Kısa zaman içinde yaygınlaşan bu yeni buluş, halk arasında ‘kızsız telefon’ olarak adlandırıldı.

Strowger, patentin hisselerini 1896 yılında 1.800 USD’ye iştirakçilere, 1898 yılında ise kendi hisselerini Automatic Electric Company‘e 10 bin USD’ye satmıştır. 1916 yılında ise patent, Bell Sistem tarafından, 2.5 milyon USD’ye satın alınmıştır.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar