Pekin 2008 Olimpiyatları öncesinde, Çin Hükümeti protesto gösterisi düzenlemek isteyenlerin başvuruda bulunabileceğini ilan eder. Protesto hakkının hükümet tarafından kabul ediliyor olması, Çin’in insan hakları ihlalleri konusundaki kötü şöhretini düzeltmeye çalıştığı umuduna yol açar. Ancak izin almayı başaran bir başvuru sahibi olmadığı gibi başvuruda bulunanların bir kısmı tutuklanmış bir kısmı ise kaybolmuştur!

Toplum Güvenliği Bürosu, 23 Temmuz günü, Olimpiyat boyunca protesto eylemlerine izin verileceğini ve bunun için özel protesto alanları belirlendiği açıklar. Protesto alanı için 3 lokasyon belirlenmiştir.  Mor Bambu Parkı(Purple Bamboo Park), Güneşin Tapınağı(Temple of the Sun) ve Pekin Dünya Parkı(Beijing World Park). Açıklamanın ardından başvuruları kabul etmeye başlayan Toplum Güvenliği Bürosu, 18 Ağustos tarihinde, 77 başvurunun yapılmış olduğunu raporlar. Ancak ne hikmetse, 74 başvuru sahibi, başvursunu geri çekmiştir. Geriye kalan 3 başvurudan 2’si büro tarafından askıya alınmış, diğeri ise reddedilmiştir.

Protestocular hükumetin, protesto gösterilerinin engellenmesi için her türlü yola başvurulduğunu iddia ettiler. Başvuruda bulunanların tutuklanmaları ve kaybolmalarını hatırlatan muhalifler, protesto gösterisi başvurularının kabul edileceği yönündeki açıklamaları ve bu iş için özel mekanlar belirlenmesini, muhalif görüşlü kişileri tespit edip, cezalandırmak için kurgulanmış bir tuzak olduğunu söylediler.

Olimpiyat oyunları sırasında yabancı gazetecilerin, fiziksel şiddet tehdidi altında kaldıkları, çalışmaları ve internet kullanımları ile ilgili kısıtlamalarla karşılaştıkları ve bunlara ilaveten onlarca muhalifin tutuklanma ve kaybolma hikayesi basında yer almıştır.

Güvenlik Önlemleri

2008 Pekin Olimpiyat’ları ile ilgili bir numaralı endişe ve tartışma konusu, insan hakları protestoları oldu. Birçok ünlü ve önemli kişi Darfur çarpışmaları, Myanmar ve Tibet’te yaşayananlar yüzünden Çin yönetimini protesto etme niyetlerini açıkladılar. Pekin’deki oyunlar sırasında kent, Tibet’teki sivil ayaklanma ve Sincan ayrılıkçılarının terör saldırıları sonrasında artan güvenlik endişesi, güvenlik güçlerini alarma geçirdi. Olimpiyat merkezlerine uçaksavarlar yerleştirildi. Times, standart güvenlik personeline ilave olarak 1.4 milyon güvenlik gönüllüsü ve 300.000 gözetim gönüllüsünün görev aldığını bildirdi. Olimpiyat etkinliğine ev sahipliği yapan merkezler (başkent hariç) 34 bin asker tarafından devriye gezildi. Hava yolu ile füze kilit noktaları korunurken, 74 askeri uçak, 48 helikopter, 33 deniz gemisi kullanıldı.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar