Hızlı dağıtım sisteminin mucidi olan FedEx, bugün 220 ülkede hizmet veriyor ve günde 3.6 milyondan fazla dağıtım gerçekleştiriyor. Ancak şirket, kurulduğu yıllarda çok büyük zorluklar atlatmıştır. Kurucusu Frederick Smith, tüm çarelerin tükendiği bir anda, şirketin son parası ile Vegas’a giderek, şirketi kumardan kazanacağı para ile finanse etmeye çalışmıştır. Ancak bu küçücük umut, hedeflerine ulaşmasını sağlamıştır.

FedEx’i  başarıya ulaştıran fikir nasıl doğdu?

Smith, 1962 yılında Yale Üniversitesinde öğrenciyken, eşya nakliyesinde otomasyon konulu bir proje hazırlamıştır. O zamanlarda eşyalar yük kamyonları veya  yolcu uçakları ile taşınıyordu. Smith projesinde, küçük eşyaların kargo uçakları ile taşınması gerektiği tezini ortaya atar. Proje, okulda pek takdir edilmez. Smith, bu çalışmasıyla aldığı notu net olarak hatırlamıyor ancak iyi bir sonuç elde edemediğine emin, çoğunlukla olduğu gibi C almış olabileceğini tahmin ediyor. Ancak o tarihte okulda başarısız olan çalışma, Smith’in bildiğinden şaşmayan kararlı karakterinin de yardımıyla, Fedex’in bel kemiğini oluşturmuştur.

FedEx nasıl kuruldu?

1971 yılında Smith, miras olarak kendisine kalan 4 milyon dolar ve borç aldığı 80 milyon dolar yatırım ile Fedex’i kurar. Kurulduğunda 8 adet uçağı vardır ve bu 8 uçak 35 şehre kargo taşımacılığı yapmaktadır. Smith’in planı hizmet alanını, her ay biraz artırmaktır.

İflasın Eşiği & Umutların Tükenmesi & Vegas

İlk iki yılda, artan yakıt maliyetleri yüzünden, şirket milyonlarca dolar borca girer ve iflasın eşiğine gelir.  Daha da kötüsü, General Dynamics, Smith’in yatırım teklifini reddeder. FedEx’in fonları  5.000 dolara kadar düşer. Durum, uçaklara yakıt dahi alamayacakları bir noktaya gelmiştir. Smith, aklı ile üretebileceği tüm çarelerin tükendiğini anladığına, iç güdülerini takip ederek Vegas’a gider. Şirketin son 5 bin doları ile blackjack masasına oturur. Masadan kalkarken 5 bin dolar, 27 bin dolar olmuştur. Bu da şirketin operasyona 1 hafta daha devam edebileceği anlamına gelmektedir.

Fed’x’in operasyonlardan sorumlu kıdemli eski başkan vekili Roger Frock, kitabında bu hikayeye yer verir. Smith’in yaptığını öğrendiğinde, çok şaşırdığını ve ona “Şirketin son parası ile nasıl kumar oynarsın?” diye sorduğunu, Smith’in de omuz silkerek, “Yakıt olmadan zaten hiçbir yere gidemezdik” diye yanıt verdiğini anlatır.

Sonuç

27 bin dolar tabi ki sorunlardan kurtulmak için yeterli değildir ama Smith bu gelişmeyi umut verici bir işaret olarak görür. Bu umudu motivasyona çevirerek başarılı olur. 11 milyonluk bir yükseliş elde eder. Dengeyi sağladıktan sonra, tüketicilerine ulaşmada ‘doğrudan postalama’ yöntemi ile reklam kampanyası gerçekleştirir. 1976’da 3.6 milyon dolarlık ilk karını eder. Birkaç yıl sonra firma halka açılır ve o günden bu yana gelişmesine devam etmektedir.

Kaynaklar:

  1. https://www.amazon.com/Changing-How-World-Does-Business/dp/1576754138?tag=bisafetynet-20
  2. http://www.businessinsider.com/fedex-saved-from-bankruptcy-with-blackjack-winnings-2014-7

Benzer Kanıtlar