Yunus, Balinalar takımının altında, Yunusgiller familyasında sınıflanan türlerin ortak adıdır. Kıta sahanlıklarında ve bazı nehirlerde yaşarlar. Balinalar sınıfının en kalabalık familyası olan Yunusgiller, hayret uyandırıcı zekaları, sosyal yetenekleri ve oyuncu tavırları ile hayvanlar aleminin en ilginç türlerinden biridir.

Eğitmenine aşık olan Yunus Peter’ın hazin aşk hikayesi!

Yunusların dil yeteneklerini ölçme amacı ile bir deney gerçekleştirilir. Deney başlangıçta gayet başarılı devam eder. Peter adındaki yunus birkaç İngilizce kelimeyi kolaylıkla öğrenir. Ancak çalışmalar devam ederken, Peter’ın eğitmeni Margaret Howe Lovatt’a aşık olduğu ve üstelik cinsel dürtülerinin de harekete geçtiği anlaşılınca, deney derhal sonlandırılır. Ancak eğitmeninden ayrılmak, Peter’in depresyona girerek, intihar girişiminde bulunmasına neden olur.

Yunus seslerini simultene çeviren yazılım geliştirildi!

2013 yılında, yunus seslerini simültane çevirebilen bir yazılım geliştirildi. Yunus seslerini tercüme edebilen bu yazılım sayesinde, yunusların iletişimleri ile ilgili yeni bilgiler edinildi. Hatta bilim insanları, bu yazılım sayesinde yunuslara yeni kelimeler öğretmeyi başardılar. İlk öğrettikleri kelime ise Sargassum(bir çeşit yosunun adı)

Balıkçılarla ortaklık kuruyor, işbirliği yaparak avlanıyorlar!

Balıkçılarla ortak çalışan Yunus grupları var. Breziya’nın Laguna kasabasında, 1847 yılından bu yana balıkçılar, yunuslarla birlikte avlanıyor. Yunuslar balıkçılara ağlarını nereye atacaklarını bildirerek, avlanmaya katkıda bulunuyor. Hatta balık sürülerini avlara doğru kovalıyor ve ağlara takılmalarını sağlıyorlar.  Avlanma işi bittiğinde de yevmiyelerini alıyorlar.

Daha çok ödül için zeki planlar yapabiliyorlar! 

Deniz Memelileri Araştırma Enstitüsünde bir grup yunus, havuzdaki çöpleri toplamak üzerine eğitiliyordu. Havuza kağıt parçaları atılıyor. Çöpleri havuzdaki çöp bölmesine atmayı başaran yunuslara, ödül olarak lezzetli balıklar veriliyordu. Yunuslardan biri, daha fazla balık ödül kazanabilmek için, havuza atılan kağıtları, parçalara ayırarak saklamaya ve parça parça çöpe taşıyarak, daha fazla ödül kazanma girişiminde bulunduğu gözlendi.

GENÇ YUNUSLARIN UYUŞTURUCU PARTISINI GÖRÜNTÜLEYEN, BBC BELGESELI…

Dolphins: Spy in the Pod isimli BBC belgeselinin gizli kamera ile gerçekleştirilen kayıtlarında, deniz memelilerinin yaşamlarının gizli kalmış bir gerçeği belgelendi. Yunusların, Pufferfish(kirpi balığı da deniyor) adlı bir deniz canlısını, yedikleri kayıt edildi. Uyuşturucu partisini andıran hayret uyandırıcı görüntülerde, yunuslar transa benzer bir duruma geçiyorlar.

20 yıl önce duyduğu ıslığın hangi Yunus’a ait olduğunu hatırlayabiliyor!

Şikago Üniversitesi’nden deniz biyoloğu Dr Jason Bruck’un araştırması, insandan sonra en uzun sosyal belleğe sahip olan türün Yunus(Tursiops truncatus) olduğunu ortaya koydu. Yunuslar, 20 yıl önce duydukları ıslığın hangi yunusa ait olduğunu hatırlayabiliyor.

Birbirlerine özel isimleri ile sesleniyorlar!

St Andrews Üniversitesi’nde bilim adamları, yunusların özel isimleri olduğunu ortaya çıkardı.

  Kaynaklar:
  1. Tüm başlıklara ilgili kaynağın linki eklenmiştir.
  2. Yunusların uyuşturucu partisini izlemek isterseniz, tıklayabilirsiniz.

Benzer Kanıtlar