Dinleyerek hip hop ve pop müzik parçalarını birbirinden kolaylıkla ayırt edebiliriz. Ancak bu farkın ne olduğunu ifade etmek o kadar kolay değildir.

En belirgin fark, kullandıkları seslerdir. Üstelik bu fark o kadar belirgindir ki, kısacık bir an için duymak bile müziğin hip hop mı yoksa pop müzik mi olduğundan emin olmaya yeter.

Diğer farklılıklara gelince;

  • Pop müzik, 1950’lerin ortalarında ortaya çıkmış, eski bir müzik tarzıdır. Hip hop ise hip-hop kültürüyle 20 yıl önce doğmuştur.
  • Hip hop, pop müzikten farklı olarak birçok müzikal stilini birlikte kullanabilir. Hip hop’ın tekrar eden döngülerinde; rap, break dans, beatbox (hiçbir enstrüman kullanmadan, yalnızca ağız ve nadiren de ellerin yardımı ile oluşturulan ritim.) vb. pek çok müzik tarzı bir arada kullanılabilir.

  • Hip hop, politik kaygıları ve sosyal rahatsızlıkları dile getirir. Hip hop şarkılarının sözleri genellikle anlam dolu, güçlü ifadelerden oluşur. Sıklıkla yergi ve taşlama amacı ile kaleme alınan sözler arasında argo deyişlere de rastlamak mümkündür.

  • Hip hop’ın bu politik doğası bu müzik türünü sokak müziği ve hatta toplumun ötekileştirilmiş asi gruplarının müziği olarak kabul edilmesine yol açmıştır. Öte yandan pop müzik, toplumun geneline hitap etme amacını güden bir müzik türüdür.

  • Pop müzik, çok daha kalabalık bir kesime hitap ettiği için bu tarzda yapılan şarkıların, ticari anlamda başarı kazanma ihtimali daha yüksektir.
  • Toplumun genelini memnun etmek için yapıldığından pop müzik parçalarının sözleri hip hop’tan daha kısa ve daha basittir. Konusu toplum eleştirisinden ziyade aşk, sevgi, doğa, güzellik gibi konularla ilgilidir. Muhtemelen bu nedenle pop müzik, doğduğundan bu yana müzik endüstrisini domine etmektedir.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar