Hollanda Kralı, rahatlamasını sağlayan hobisini yaşamına dahil edebilmek için, 21 yıl boyunca gizlice,  KLM havayollarının ticari uçaklarında pilotluk yaptığını açıkladı.

Kraliyet görevleri yanında, ikinci bir işte daha çalışan Kral Willem-Alexander, tam 21 yıl boyunca, KLM Havayollarının pilot üniformasını giymiş, sıradan bir vatandaş gibi hava alanında yürümüş, hatta kabin ekibi ve yolcular için anonslar yapmış ve bu süre zarfında, 17 milyon vatandaşı arasından, kim olduğunu fark edecek biri ile karşılaşmamış.

Nitelikli bir pilot olan Willem-Alexander, zaman zaman KLM’nin yolucu uçaklarında da görev almış olduğu halde tanınmamış. 11 Eylül sonrası artan güvenlik önlemleri, kokpitin kapısının kilitlenmesine neden olduğu için, tanınma ihtimali düşmüş. Yardımcı pilot olarak çalıştığı için, anonslarda ismi geçmemiş, bizzat kendisi tarafından yapılan anonslarda sesini tanıyan da çıkmamış. Willem-Alexander, buna neden olanın, yolcuların anonsları dinlememesi olduğunu düşünüyor.

50 yaşındaki Kral, Fokkers tipi uçakların artık kullanılmayacak olması nedeni ile görevini bırakmış ancak şu anda bu uçakların yerine geçecek Boeing 737 eğitimi alıyor.

Modern zamanın kralı olmak!

Kral Willem-Alexander, De Telegraaf’a verdiği röportajda, gökyüzüne yükseldiği zaman, tüm sorumlulukların yeryüzünde kaldığını hissettiğini ve uçak uçurma tutkusunun temelinde, bu hafifleme duygusu olduğunu bildirmiştir.

Hikayenin en ilginç yanını tespit etmek oldukça zor: Bir kralın yarı zamanlı bir işte çalışması mı; bir firmanın üniformasını giymesi mi; hobisini gerçekleştirmek için kimliğini gizlemek zorunda kalması mı; yoksa 21 yıl boyunca halkın arasında sıradan bir vatandaş gibi dolaştığı halde tanınmamış olması mı?

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar