Kara para aklamak diye bir şey olduğunu bilmeyenimiz yoktur ancak illegal yoldan elde edilmiş kazancın neden mutlaka aklanması gerektiği ve bunun tam olarak nasıl yapıldığı konusu bazılarımız için muğlaktır. Bu makale, kara para aklama konusunda kafasına yatmayan şeyler olan okuyucular için kaleme alınmıştır.

Para aklamak nedir?

Öncelikle sözlük anlamıyla başlayım. Bu iş için “aklamak” kelimesinin seçilmiş olması tesadüf değildir çünkü yapılması hedeflenen şey, illegal yoldan kazanılmış olan paranın meşru bir yolla elde edilmiş gibi görünmesinin sağlanması yani temizlenmesidir. Bu deyim İngilizcede “money laundering” yani “para yıkamak” şeklinde kullanılmaktadır.

Yasa dışı yollarla elde edilmiş büyük miktarda paranın yasal bir kaynak veya bir etkinlik sonucu elde edilmiş gibi görünmesini sağlamak amacı ile yapılır. Daha basit ifadesi ile yasadışı bir faaliyetin kazancını meşru bir gelire dönüştürme sürecidir.

Harcanacak paranın neden temiz olması gerekiyor? Para aklamanın gayesi nedir?

İllegal paranın yasal görünmesi neden önemlidir?

Yasadışı yollarla elde edilen gelir doğrudan kullanılamaz, kullanılmadan önce o ya da bu şekilde aklanması yani legal olarak kabul edilebilir hale getirilmesi gerekir.

Bir banka soyduğunuzu ve milyonlarca lira ile eve döndüğünüzü düşünün. Bu parayı bankaya yatırmayı kimse aklından geçirmez çünkü bir çuval para ile bankaya girmek, soygunu itiraf etmekle aynı anlama gelir. Parayı bölüp, farklı şubelerde açacağınız hesaplara yatırsanız bile şüpheli işlem bildirimi sisteminden kaçmanız mümkün olmaz. Hatta hayalini kurduğunuz spor arabayı satın almak ya da boğaz sırtlarında bahçeli bir eve taşınmak da yakayı ele vermenize neden olabilir.

Soygunu yapan kişi hiç kuşkusuz hem parayı harcamak hem de yakalanmamak için bir yol arayacak, paranın meşru yollarla kazanılmış gibi görünmesini sağlamaya çalışacaktır. İşte bu yüzden muazzam karlar ve büyük miktarda nakit akışı sağlanan gayri meşru faaliyetlerde bulunan insanlar, elde ettikleri kazancı doğrudan harcayamazlar.

Kara para tam olarak nasıl aklanır?

Kara para aklama genellikle üç aşamada gerçekleştirilir:

Yerleştirme

Bu aşamada kara para nakit formundan kurtularak, meşru finansal sisteme sokulur. Kara para aklayan kişiler bunu yapabilmek için nakit akışının fazla olduğu kumarhane, araba yıkama istasyonu ve restoran gibi işletmeler açarlar.

Yerleştirme aşamasının uygulanması için kredi kartı yerine nakit para kullanımının yaygın olduğu işletmeler tercih edilir.

Katmanlaştırma (ya da ayrıştırma)

Birinci aşamada nakit formundan kurtarılmış olan yasa dışı para, ikinci aşamada bir dizi muhasebe hilesi ve karmaşık finansal işlemle kökeninden uzaklaştırılır. Böylece paranın kökenine dair iz sürülmesi güçleşir.

Bütünleşme

Son adım yasa dışı kaynağı ile bağlantısı kesilmiş olan kara paranın aklanmış olarak yuvasına dönme aşamasıdır. Bu aşamada para normal ticari para olarak sisteme sokulur. Bu parayla gayrimenkul, hisse senedi vb. satın alınabilir. Bir finans kuruluşuna teminat gösterilerek kredi alınabilir. Yani bu aşamada paranın sistemle bütünleştirilmesi sağlanır.

Kara para aklama, uzun vadeli ve masraflı bir süreçtir. Paranın sahibine dönmesi haftalar hatta aylar sürebilir. Sahibine döndüğünde de başlangıçtaki miktarına göre azalmış olur.

Bitcoin

Burada yapılan açıklamalar, kara paranın nasıl aklandığını anlatmak için sadeleştirilmiştir. Gerçekte son derece karmaşık ve çözülmesi zor bir süreçtir. Bununla birlikte internet ve dijital paraların ortaya çıkışı bu süreçleri daha da karmaşık bir hale getirmiştir.

Kaynaklar

Benzer Kanıtlar