Dans pistinin zemininin aniden bembeyaz bir buluta dönüştüğüne, gizemli bir sahne şovunun en heyecanlı anında ortalığı sislerin kapladığına ya da şık bir davette şampanya kadehlerinin üzerinden sislerin çağlayan gibi yükseldiğine şahit olup bunun nasıl yapıldığını merak ettiyseniz doğru yerdesiniz. Bu efektler, kuru buz kullanılarak yapılır. Kuru buz adından da anlaşılacağı gibi gerçekten kurudur yani su içermez. Bu makalede kuru buzun ne olduğunu, nasıl yapıldığını ve nerelerde kullanıldığı ile ilgili bilgiler özetlenmiştir.

Kuru Buz Nedir?

Kuru buz, -78,5 santigrat derece veya daha düşük bir sıcaklıkta donmuş haldeki karbondioksittir. Maddenin üç formundan biri olan gaz hali, diğer formlara göre moleküller arasındaki boşluğun en fazla olduğu; bu nedenle en fazla serbest kinetik enerjiye sahip olan haldir. Bunun sonucu olarak karbondioksit gibi gazların donma ısısı çok düşüktür. Kuru buz; renksiz bir görünüme, ekşimsi güçlü bir kokuya sahiptir. Suda çözülmesi durumunda pH değeri yediden az olan karbonik aside dönüşür.

Nasıl Üretilir?

Yüksek konsantrasyonda karbondioksit içeren gaza, basınç uygulanması ve sıvılaştırılması ile üretilir. Bu işlem, alaşımlı çelik gaz odası, kompresör ve genleşme valfleri gibi ağır endüstriyel ekipmanlar kullanılarak gerçekleştirilir. Sıvılaştırılan karbondioksit, genleşme valfi ile yoğuşma odasına gönderilir. Burada sıvı CO2’nin bir kısmı buharlaştırılarak ortamın ısısı düşürülür. Bu haliyle sıvı ve gaz halindeki CO2”nin çoğu katılaşarak kuru buza dönüşür. Kalan sıvı ve gaz halindeki CO2 yeniden kullanılmak üzere geri dönüştürülür.

Evde Yapabilir miyiz?

Kuru buz evde yapılabilir fakat nasıl yapıldığını açıklamaya başlamadan önce kuru buzun ciddi yanıklara neden olabileceğini bildirmeliyiz. Evde kuru buz yapmak için korunma önlemleri çok iyi öğrenmeli ve harfiyen uygulanmalıdır. Hatta konu hakkında tecrübeli birinin gözetimi söz konusu olmadan ilk denemenin yapılmaması önemle vurgulanır.

Evde kuru buz yapmak için hangi malzemeler gereklidir?

  • Karbondioksit bazlı bir yangın söndürücü
  • Sağlam bir kumaştan üretilmiş (polimer olursa daha iyi) torba
  • Çalışma eldiveni
  • Koli bandı veya lastik
  • Gözleri korumak için güvenlik gözlüğü

Nasıl Yapılır?

Kuru buzla doğrudan temas cildimizi yakacağından işe başlamadan önce baştan aşağı korunaklı giysiler giyinin. Ardından yangın söndürücünün hortum başını, kalın polimer bez bir torbanın içine yerleştirin. İkisinin birleşme yerini, koli bandı ile sıkı sıkıya sarın ki herhangi bir gaz kaçağı olmasın. Bant yerine lastik de kullanabilirsiniz. Yangın söndürücüyü çalıştırarak, gazın salınımına izin verin. Gaz, atmosfere temas ettiğinde katılacak ve torbanın içinde katı buz oluşacaktır.

Dikkat! Tehlike!

Daha önce de önemle belirtmiş olduğumuz gibi kuru buz tehlikelidir.

  • Kuru buzun ağızdan alımı, solunum sistemindeki hücrelerin donması da dahil olmak üzere pek çok soruna yol açabilir.
  • Ciltle teması ciddi yanıklara yol açar.
  • Kuru buz, yüksek basınçlı CO2’den başka bir şey olmadığından basıncın doğru şekilde serbest kalması engellenirse patlama ortaya çıkabilir.

Nerede Kullanılır?

En önemli kullanım alanı gıda korumadır. Çünkü çok uzun bir süre boyunca düşük sıcaklığını muhafaza eder. Bildiğiniz gibi düşük sıcaklık bakterilerin ve mantarların büyümesini engelleyerek, besinlerin taze kalmasını sağlar. Ancak kuru buz, besin maddelerine doğrudan teması etmemelidir. Besin maddesi ile kuru buz arasına bir çeşit ambalaj ya da boşluk bölme bırakılmalıdır.

Kuru buzun daha az bilinen kullanım alanlarından biri de endüstriyel ekipmanların temizlenmesidir. Yağların ve diğer bazı toksinlerin temizlenmesi çok zordur. Kuru buz, bu maddeleri dondurarak, katı bir forma dönüştürür böylece ekipman kolaylıkla temizlenir. Bu yöntem çevre dostudur ve kalıntı da bırakmaz.

Tesisatçılar, drenaj borularını temizlemek ve tıkanıklıkları gidermek için genellikle kuru buz kullanırlar. Çünkü kuru buz kolaylıkla borudaki su akışını durdurmayı sağlar. Borunun içindeki su, kuru buzla dondurularak, suyun bir tür tıpaya dönüştürülmesi sağlanır. Bu sayede tesisatçı, su sistemini tamamen kapatmadan onarım çalışmasını yapabilir.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar