LCD (Liquid Crystal Display) TV, likit kristal ekran teknolojisi kullanılarak üretilen, düz panelli televizyonlara verilen kısaltılmış isimdir. Kutuplanmış ve birbirine yapıştırılmış iki cam tabakasından oluşur. Sıvı haldeki kristaller, tabakalardan birine tutunmuştur. Elektrik akımı içinden geçtiğinde, sıvı kristaller görüntü elde etmek için ışığı geçirir ya da bloke eder.

Kristaller ışık üretmez, ışık ekranın arkasındaki lamba serisinden gelir. Ekranın altında milyonlarca kapakçıktan oluşan bir panel vardır. Bu paneldeki kapakçıklar, görüntüyü oluşturmak için ışığın bir kısmını serbest bırakırken bir kısmını engeller. Her bir kapakçık renkli bir filtre ile eşerek, minik renk noktacıkları oluştururlar. Floresan lambaların yardımıyla, sıvı kristallerin meydana getirdiği noktacıklar birleşerek, ekrandaki görüntüyü oluşturur.

LCD televizyonların görüntü kalitesi yüksektir, çok ince bir dizayna sahip olduklarından daha az yer kaplar ve böylece kullanıldıkları odanın daha ferah görünmesini sağlarlar.

LED’in LCD’den farkı

Aslında LED televizyonlar da likit kristal ekran teknolojisi ile üretilen düz bir ekrana sahiptir. Aradaki tek farklılık ışık kaynağıdır. LCD’lerde flüoresan lambalar kullanırken, LED televizyonlarda adından da anlaşılacağı gibi LED (Light Emitting Diodes) lambalar kullanılır.

LED, “ışık yayan diyot” kelimelerinin kısaltması ile üretilmiş bir kelimedir. (Diyot, akım doğrultucu olarak kullanılan elektrotlu lamba demektir.)

İki tip LED arka aydınlatması vardır. Biri kenar aydınlatması, diğeri ise tam diziliş aydınlatması olarak adlandırılır. Kenar aydınlatmasıyla, diyot serileri ekranın dış kenarları boyunca yerleştirilmiştir. Böylece ışık ekran boyunca dağıtılır. Tam diziliş aydınlatmasında, ekranın tüm yüzeyinin arkasında birkaç tane diyot vardır. Bu sayede parlaklık ve karartma üzerinde daha fazla kontrol sağlanır, çünkü diyotlar bağımsız olarak açılıp kapatılabilir.

Sonuç olarak; LED TV, aslında yeni bir arka ışık aydınlatma sistemi ile üretilmiş olan LCD TV’den başka bir şey değildir. Bu yeni teknolojinin geliştirilme nedeni, ışık yayan diyotların renk doygunluğunda daha dengeli bir performans sergilemesi ve LED’lerin flüoresan lambalardan daha az enerji harcamasıdır. Bu iki avantaj ve daha yeni bir teknoloji olması nedeni ile LED TV’ler LCD’lerden daha pahalıdır.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar