Açlık Oyunları’nın ve Disney’in animasyon filmi Cesur’un gösterime girdiği 2012 yılından sonra kadınların okçuluk sporuna gösterdikleri ilginin %105 arttığı saptanmıştır.

Bugün 21,6 milyon Amerikalı okçunun 4,7 milyonunu kadın sporcular oluşturmaktadır. Son birkaç yılda okçuluk sporuna gösterilen ilgide çok büyük bir artış yaşanmıştır. Bu artış trendinin başlıca dinamiği ise kadın ve genç sporcuların okçuluk sporuna ilgi duymaya başlaması olmuştur.

2016 yılının Ocak ayında ülke genelinde gerçekleştirilen araştırmaya, 6 ile 85 yaşları arasında 1.381 okçuluk organizasyonlarına üye sporcu katılmıştır. Spora ne zaman başladıkları ve başlama kararını verirken nelerden etkilendikleri vb. araştırılmıştır. Okçuluğun fiziksel faydaların ötesinde motivasyon ve konsantrasyon yeteneği ve kendine güven konularında da olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Üstelik bilhassa kız çocuklarının okçuluk sporuna başlamalarından sonra akademik başarılarının yükseldiği gözlenmiştir.

Önemli Bulgular

  • 2013 ve 2014 yıllarında okçuluk sporuna gösterilen ilgi %86 oranında artarken, kadın sporcuların sayısının %105 arttığı görülmüştür. Üstelik bu artış, teknolojik gelişmeler nedeni ile gençlerin spora duydukları ilginin düştüğü dönemde gerçekleşmiştir.
  • 2012’den 2015′ e kadar genç sporcuların okçuluk sporuna gösterdikleri ilginin ne kadar arttığına bakıldığında ise artışın %200 gibi çok daha çarpıcı bir oranda olduğu görülmüştür.
  • Beyaz perdenin ünlü okçu kadın kahramanlarının trendleri nasıl etkilediğini gözler önüne seren araştırmanın ilginç birkaç detayı ise şöyledir:10 kız çocuğundan 7’si, Açlık Oyunları’ndaki Katniss ve Cesur’daki Prenses Merida karakterlerinin okçuluğu seçme kararlarında etkili olduğunu bildirmiştir. Ankete katılan 18 yaşından genç kadınların neredeyse yarısı (%48,5) Açlık Oyunları’ndaki kahraman Kaniss’ten etkilendiğini bildirirken, %36,4’ü Cesur adlı yapımın animasyon kahramanı Prenses Merida’dan etkilendiğini bildirmiştir. Geriye kalan katılımcılar ise her ikisinden de etkilendiklerini bildirmişlerdir.

Kaynaklar

Benzer Kanıtlar