20. yüzyılın en etkili mucitlerinden biri olan Nikola Tesla, hayatını elektrik ve kablosuz iletişim imkânı üzerinde çalışarak geçirmiştir. Kablosuz ilk telefon görüşmesinden 30 yıl önce ölmüş olmasına rağmen, buluşları bugünün teknolojisi için çok değerlidir.

Nikola Tesla, elektriğin bir kaynaktan çevreye kablosuz olarak iletilmesini, önce teorik olarak, daha sonra deneylerle ispatlamıştır. Hatta elinde kablosuz yanan bir ampul tuttuğu bir fotoğrafı bulunmaktadır. Bu buluşunun patentini aldıktan sonra Nikola Tesla çalışmalarına devam etmiştir. Üzerinde çalıştığı büyük proje, finansal sorunlar yüzünden yarım kalmıştır. Ancak hedeflediği projeyi gerçekleştirmiş olsaydı, bugün elektriği kablosuz ve ücretsiz olarak kullanma imkanına kavuşmuş olacaktık.

Tesla’nın yaşamını, ilham verici bulan ve Tesla gibi Amerika’ya göçmen olarak gelmiş olan bir girişimci, 2013 yılında, Tesla’nın heykelinin yapılması için 127.000 dolarlık bir kickstarter(bağış toplama girişimi) düzenledi. Bağışçılara projesini tanıtmak için hazırladığı video, 230.000 civarında izleyiciye ulaşmış ve 127.000 USD kısa bir zaman içinde toplanmıştır.

Nikola Tesla gibi bir bilim insanını, bronzdan yapılmış ve elinde yanan bir apul tutarken etrafına ücretsiz wi-fi hizmeti sunan bir heykelden daha  iyi ne temsil edebilirdi?  Tesla heykeline ölümünün 100. yılında açılmak üzere bir de zaman kapsül konulmuştur.

Nikola Tesla Kimdir?

1856 yılında Avusturya İmparatorluğunda, doğmuş ve yetişmiş Sırp kökenli mucit, fizik ve elektro fizik uzmanıdır. Bilim dünyasını sarsan buluşlara imza atmış, bunlardan 300 kadarının patentini almıştır. Tesla en çok elektriğin kablosuz taşınabilmesi teknolojisini geliştirmesi ve Thomas Edison ile olan mücadelesi ile tanınır.

Yaşamı

Nikola Tesla’nın babası din adamı,  annesi ise okur yazar olamamasına rağmen son derece yaratıcı bir kadındır. Hatta çevresinde ‘ev gereçleri mucidi’ olarak ün yapmıştır. Tesla’nın hayali mühendis olmaktır ancak babası din adamı olması konusuna ısrarcıdır. Tesla ölümcül bir hastalığa yakalanması sayesinde, mucit bir din adamı olmaktan kurtulur. Zira ağır hastalığı, babasının oğlunu kıramayıp, din adamı olması ısrarından vazgeçmesini sağlar. Annesi tarafından da desteklenen Tesla, Prag Üniversitesi’nde eğitimini sürdürür. Ancak üniversiteyi bitiremez. Anadili olan Sırpça ve ailesinin konuştuğu  Almanca’dan sonra İngilizce, Fransızca ve İtalyanca öğrenir.

Tesla, çocukken trajik bir kazada ağabeyini kaybeder. Yaşamı boyunca mustarip olduğu takıntılar ve psikolojik sorunların, bu kayıpla ilişkili olduğu düşünülür. 1912’de Thomas Edison”la birlikte Nobel Ödülü’ne ve 40.000 dolarlık para ödülüne layık görülmüş ancak bunları da almayı kabul etmemiştir.

Kolay öfkelenen Tesla’nın zor ve yalnız bir hayatı olur. Hiç evlenmeyen büyük mucidin onca buluşuna rağmen hayatının son yılları, maddi zorluklar içinde, geçer. Bir evi bile olmayan Tesla, İkinci Dünya Savaşı sırasında,(7 Ocak 1943) New Yorker Otel’inde, 86 yaşında hayatını kaybeder.

Kendi deyimiyle zihninde çakan şimşekler rehberi olmuştur. Bunlardan ışık patlamaları olarak söz eder!

Tesla’nın en önemli projesi olan Kablosuz Enerji İletişimi ile ilgili deneyi, 20 adet ampulü kablo olmadan 25 mil uzaktan yakabildiği kayıtlara geçmiştir.

Kaynak:

Benzer Kanıtlar