Özel olarak tasarlanmış çöp kutuları, tıpkı para atarak yiyecek-içecek satın alınan otomatlar gibi çalışıyor. Ancak para yerine izmarit veya başka bir çöp atılıyor. Çöpü atanlar ise insanlar değil kargalar. Çöpü atmaları karşılığında kuş gevreği ile ödüllendirilen kargalar, adeta belediyede görev alan temizlik işçileri gibi parkı temizliyor karşılığında da maaşlarını alıyorlar.

Dünya çapında her yıl 4,5 trilyon sigara izmariti sokaklara atılıyor. Uluslararası Çevre Araştırmaları ve Halk Sağlığı Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, sigara izmariti biyolojik olarak parçalanamayan bir çöp türüdür. Eğer toplanmazlarsa sokaklarda akan sulara, nehirlere ve denizlere taşınırlar. Üstelik sigara izmariti denizdeki canlı yaşamı tehdit eden zehirli bir çöp türüdür.

Hollandalı girişimciler bu soruna olağanüstü bir çare buldular. İzmarit toplama konusunda eğitilen kargaların, bu davranışını pekiştirecek bir cihaz tasarladılar. Bu özel tasarım çöp kutusu, izmarit getiren kargaya ödül veriyor.

Projenin fikir babaları iki deneysel tasarımcı, Ruben van der Vleuten ve Bob Spikman. Projede görev alan kuş eğitmeni ise Joshua Klein. Projenin detaylarını onlardan öğrenmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Proje birçok yerde uygulamaya geçiriliyor. Guardian’da yayınlanan bir habere göre; Fransa’da Puy du Fou tarihi tema parkta 6 karga eğitilmiştir. Park yöneticileri, projenin çevrenin temizlenmesine katkı sağladığı kadar çevre temizliğine önem verme konusundaki kamu bilincinin artmasını sağlaması bakımından önemli olduğunu söylüyorlar. Temizlik yapan kargaları izleyen ziyaretçiler, çevre temizliğinin önemini doğanın bizzat kendi ağzından duymuş oluyorlar.

Çöp toplama konusunda yetenekli tek kuş türü kargalar değil. Proje yaygınlaşırsa kargalar yanı sıra başka kuş türleri de projeye dahil edilebilir.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar