Çevremiz, bağışıklık sistemimizi savunmasız hale getiren toksik maddelerle dolu. Onlardan kaçınmak hiç kolay değil, yiyeceklerimizden tutun kullandığımız araç gereçlere kadar her taraftan bol miktarda zararlı maddeye maruz kalıyoruz. Kaçınmanın mümkün olmadığını anladığımızdan beri de vücutlarımızı arındırmanın yollarını arar olduk.

Bu makalede en etkili ve kolay detoks önerilerini özetledik. Data detaylı bilgi almak isterseniz, her bir maddenin alıntılandığı kaynağı ziyaret edebilirsiniz.

Rafine edilmiş şekerden kaçının

Yapay tatlandırıcılar ve rafine şekerler vücudumuzun doğal metabolizmasının düzgün çalışmasını engeller. Glikoz seviyemiz yükselir ve bu da kilo almamıza neden olur. Rafine şeker yerine organik hindistan cevizi şekeri kullanabiliriz. Ancak yine de yüksek miktarda fruktoz içerdiği için mümkün olduğunca az kullanmak gerekir.

Organik beslenme

Organik gıdalar (et, sebze ve meyve) toksinler, zararlı bitki zehirleri (pestisitler) ve antibiyotikler içermez. Bu nedenle organik gıdalarla beslenme, metabolizmanın işlevlerinin daha iyi bir şekilde yerine gelmesine imkan tanır. Üstelik işlenmiş ürünler organik gıdalar kadar besleyici değildir. Eğer küçük bir bahçeniz varsa kendi sebze ve meyvelerinizi yetiştirebilirsiniz.

Yeterince su içmek

Su içmek, toksik maddeleri temizlemenin en iyi yoludur. 2 litre suya 1 yemek kaşığı organik elma sirkesi ekleyerek hazırlayacağınız detoks suyundan her sabah kahvaltıdan önce bir bardak içmek zararlı maddelerin vücudunuzdan atılmasına katkı sağlar.

Sabah kahvesinin yerine yeşil çay

Kahvenin bileşenlerinden biri olan cafestol, vücudumuzun kolesterol seviyesinin yükselmesine neden olur. Bundan kaçınmanın en iyi yolu mümkün olduğunca kahve yerine yeşil çay (hatta daha da iyisi matcha çayı) içmektir.

Spor ve sauna

Terleme, vücudumuzdaki toksinlerden doğal olarak kurtulmanın en iyi yollarından biridir. Yüksek derecede sıcağa maruz kalmak bazı insanların sağlık durumunu olumsuz etkiler. Ancak böylesi bir durum söz konusu değilse (bunun için doktorunuza danışmalısınız) sauna toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Egzersiz yaparak ter atmak da yine toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olur ancak egzersiz sonrası duş almak da önemlidir.

Detoks içecekleri

Yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek, beslenmede lifli gıdalara daha fazla ağırlık vermek sindirim sistemini hızlandırır ve vücudunuzu temizler. Yoğurt, kefir veya diğer probiyotik gıdalarla çiğ meyve ve sebzeleri kullanarak lezzetli ve sağlıklı karşımlar hazırlayabilirsiniz.

Kırmızı Şarap

Günde bir kadeh kırmızı şarap, kolesterol düzeyini dengeler, idrar yolları enfeksiyonlarını önler.

Oruç

Doğduğumuz günden beri sindirim sistemimizi ve bedenimizi çeşitli gıdalarla dolduruyoruz. Bedenimize soluk aldırmak, sindirim sistemimizi dinlendirmek için zaman zaman oruç tutmak bağışıklık sisteminin güç kazanmasını sağladığı gibi sağlıklı yemeklere karşı duyduğunuz iştahı da artırır.

Probiyotik yiyecekleri sevmek

Sindirim sisteminizin daha verimli çalışmasına yardımcı olmak için probiyotik takviyeleri ya da probiyotik besinleri bağırsaklarınızın ve midenizin daha iyi çalışmasını kolaylaştırmak için kullanabilirsiniz.

Temiz hava

Hava kirliliği sağlığımızı tehdit ediyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için durum daha da vahim. Ancak en azından evimizdeki havayı temizleyebiliriz. Kirli hava solumamak için hava temizleyici cihazlar kullanabiliriz. Zemini her gün ıslak bezle silerek ve NASA tarafından da kabul edilen 18 bitkiden herhangi birini yetiştirerek evinizdeki havayı temizleyebilirsiniz.

Aktif karbon

Hindistan cevizi kabukları, yanmış ağaç kabukları vb. elde edilen aktif karbon, içinde hiç oksijen barındırmadığından vücuttaki zararlı maddeleri, ağır metalleri emme potansiyeline sahiptir. Yemeklerden önce alınacak bir tablet aktif karbon vücudunuzdaki zararlı maddelerin atılmasına katkıda bulunur.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar