2002 yılı Temmuz’unda, Thad Roberts adlı NASA çalışanı, Apollo Programı ile dünyaya getirilmiş, Ay taşlarının milyonlarca dolar değerindeki küçük bir bölümünü çalar. Taşları satmaya çalışırken, FBI ajanları tarafından yakalanır. Basına yansıyan olayın detayları o kadar ilginçtir ki, BBC hikayenin belgeselini çekmiş, ünlü yazar Ben Mezrich olayın konu edildiği bir kitap yazmıştır.

Mark Zuckerberg’in yaşamının anlatıldığı, “Sosyal Ağ” adı ile sinemaya uyarlanan kitabın da yazarı olan Mezrich, hakkında yazdığı insanlar arasında Roberts’ın, en karmaşık kişilik olduğunu söylemiştir. Mezrich, konu ile ilgili kitabı Ay Üzerinde Seks‘i yazmasının asıl sebebinin, siyah ve beyaz arasındaki gri bölgede yetişen dahi çocukları olağanüstü ilginç bulması olduğunu söylemiştir.

Canlandırma: George Cisneros adlı oyuncu Thad Roberts’ı canlandırmıştır.

Ay Taşları

1969 ile 1972 yılları arasında, Apollo uzay programı ile Dünya’ya 382 kg Ay taşı getirilmiştir. Bunların büyük bölümü özel koşullarda saklanırken, dünya atmosferine maruz kalmış olan çok küçük bir bölümü(101 gr.) Dr. Gibson’un NASA’daki kasasında saklanmaktadır. Atmosfere maruz kaldığı için bilimsel çalışmalarda kullanılamayacak olan bu taşlar, herhangi bir koleksiyoncu için paha biçilmez değerdedir.

Canlandırma

Ay’a gitme hayali

Roberts, 2001 yılında, 24 yaşındayken Nasa’nın elit “Co-op” programına kabul edilmiş, Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’ne atanmıştır. Büyüme çağında son derece utangaç bir kişiliğe sahip olduğunu söyleyen Roberts, yeni iş yerinde de sosyal ilişkiler konusunda sıkıntılar yaşar.

Aslında Roberts’ın hayata hazırlanışı hiç kolay olmamıştır. Evlilik öncesi ilişkilerin yasaklandığı, aşırı dinar(Mormon) bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Sosyal ilişkilerinde sorunlar yaşayan, aynı zamanda hırslı bir yapısı olan Roberts, Utah Üniversitesi’nde okurken, kendi yolunu çizme kararı almıştır. Roberts’in en büyük hayali, Nasa’da çalışmak ve Ay’a gitmektir. NASA’ya girebilmek için çok çalışmış, performansını artırmanın yollarını aramış ve sonuçta Co-op programına girmeyi başarmıştır. Daha sonra evlenmiş ve finansal sorunlar yaşamaya başlamıştır. Mezrich’in yorumuna göre, evlilik ve para problemleri onu risk alma konusunda gözü kara ve kuralları kolaylıkla kırabilen bir insan haline getirmiştir. Bir gün gizlice Uzay Mekiği Simülatörüne girer. İtirafları sırasında, o anda ne hissettiği sorulduğunda, kendimi sınırı aşmış biri gibi değil, şanslı bir bilge gibi hissediyordum diye yanıt verir. Roberts, atmosfere maruz kaldığı için bilimsel çalışmalarda kullanılmayan Ay taşlarının bir köşede bırakılmış olmalarını, anlamsız bulduğunu, bunları buradan çıkarmanın, yapılabilecek en doğru şey olduğunu düşündüğünü söyler.

Canlandırma

Soygun

Thad Roberts ve sevgilisi Tiffany Gibson yağmurlu bir Cumartesi akşamı,(Ayda atılan ilk adımın 33. yıl dönümünde, 20 Haziran 2002) Gibson’un laboratuvarına girerler. Kasanın içinde aya yapılan her inişte alınmış olan taşlar ve bir parça Mars meteoru vardır. Taşların toplam ağırlığı 101 gram olup, resmi federal yetkililere göre değeri 21 milyon dolardır.

Thad ve Tiffany, Gibson’un 272 kg ağırlığındaki kasasını açmayı başaramayınca, kasayı olduğu gibi alarak, arabaya yükler ve koleksiyoncu ile buluşacakları Orlando’ya doğru yola çıkarlar. Ancak alıcı ile buluşmalarına bir saat kala, baş başa kalabilmek ve soygunu kutlamak için bir otele giderler. Roberts itiraflarında ay taşlarını battaniyenin altına koyduğunu ve sevgilisi ile ayın üzerinde seviştiklerini anlatır. O anda ne hissettiği sorulduğunda Roberts, “Daha önce hiç kimse ay üzerinde sevişmedi.” diye yanıt verir.

Neden çaldı?

Roberts’a Ay taşlarını niçin çaldın diye sorulduğunda “Aşk için yaptım.” der. 22 yaşındaki Tiffany Fowler’a aşık olduğunu ve hırsızlığı, ona olan aşkını göstermek için yaptığını söyler. Üstelik o sırada evlidir ve Tiffany ile sadece üç hafta önce tanışmıştır.

Üç hafta gibi kısa bir sürede böylesi büyük bir aşka nasıl olup da düştüğü sorulduğunda Roberts, bu türden bir bağın zamana ihtiyacı yoktur diye cevap verir. Böylesine derin ve güçlü bir bağın nasıl olup ta bir soyguna yol açabileceği sorulduğunda ise Roberts, sevgilisi ile ortak bir hayalleri olduğunu anlatır. Ay taşlarını satarak elde edecekleri paranın küçük bir bölümü ile lüksten uzak, sade bir hayat yaşarken, paranın büyük bölümü ile dünyayı değiştirecek bilimsel çalışmalar yapmayı planladıklarını söyler.

Johnson Uzay Merkezi Houston, Texas

Nasıl yakalandı?

Roberts, Tiffany ile üç hafta önce tanışmış ama ay taşlarını çalmayı aylar öncesinden planlamıştır. Belçikalı bir mineral koleksiyoncusu olan Axel Emmermann’la kimliğini gizleyerek irtibata geçmiş, Ay taşlarını satmak için teklifte bulunmuştur. Emmermann, FBI ile iletişime geçerek bildiklerini anlatmış, FBI kısa sürede kimliği gizli e-postaların Utah Üniversitesinden geldiğini tespit etmiştir.

Roberts’in ay taşlarını satmaya çalıştığı alıcı, aslında FBI ajanıdır. Roberts, koleksiyoncu sandığı FBI ajanı ile buluşunca yakalanır ve altı yıl ceza alır. Uğruna ay taşlarını çaldığını söylediği kadın ile bir daha hiç görüşmez. CBS News’a verdiği röportajda bundan sonra ne yapacağını bilmediğini ancak Ay’a gitme hayalini hala var olduğunu söyler.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar