Yeni doğmuş bir bebeğin avucunun içine parmağınızı koyduğunuzda ne olur biliyor musunuz? Bebek, parmağınızı bütün eliyle kavrar ve yumruğunu sıkı sıkı kapatır. Parmağı tutulan kişinin hoş duygular hissetmesine yol açan bu bebek davranışının neden kaynaklandığını merak ediyor musunuz?

Palmar Grasp Refleksi (Kavrama Refleksi)

Bebekler bir nesneyi (örneğin parmak) tuttuklarında ellerini sıkı sıkıya kapatarak, yumruklarını güçlü şekilde sıkma alışkanlığına sahiptir. Aslında ellerinde herhangi bir şey olmadığında da aynı hareketi yaparlar. Tahmin etmiş olabileceğiniz gibi bu hareket, rastlantısal bir hareket değildir. Bunun nedeni bebeklerde görülen kavrama refleksi (palmar grasp refleksi) adı ile bilinen bedensel bir reflekstir.

Bebeğin avuç içini ya da ayak parmak köklerini, parmağınızla veya başka bir nesne ile okşayacak olursanız kavrama refleksinin ortaya çıktığını görürsünüz.

Bu refleks, bebek daha doğmadan, anne karnındaki 6. haftasında ortaya çıkar. Doğumdan sonraki 6. aya kadar devam eder. Bu refleksin en ilginç yanı son derece güçlü olmasıdır. Bu kadar küçük bir bebeğin elleri ile kendi vücut ağırlığını taşıyacak kadar güçlü bir kavrama yapabilmesi hayret uyandırıcıdır. Peki böylesi bir kabiliyetin, bebeklik döneminde ortaya çıkan bir refleks olarak gelişme nedeni ne olabilir?

Evrimsel avantaj

Yeni doğmuş bir bebeğin annesine sıkı sıkı tutunabilmesi, hayatta kalma şansını artırır. Bu refleksi yakın akrabalarımız olan maymunlarla paylaşıyoruz. Yeni doğmuş maymunlar, elleri ile annelerinin tüylerine tutunurlar.

Yırtıcı hayvanlardan kaçmak zorunda olan atalarımız, koşarken, atlarken, sıçrarken vb. çok dikkatli olmak zorundaydı. Yaşam mücadelesi veren annesinin tüylerine tutunarak, kendi ağırlığını taşıyan bir bebek, bunu yapamayanlara göre kuşkusuz avantajlıdır ve onlar genlerini yeni nesillere aktarmak konusunda daha başarılı olacaklardır.

Hayatta kalma mücadelesinin çok daha çetin olduğu çağlarda, güçlü tutunma refleksi, potansiyel birçok zorluğun bertaraf edilmesini sağlamış olmalı. Muhtemelen kavrama refleksinin bebeğin kendini savunacak kadar büyüyene kadar devam etme nedeni de budur.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar