Flört etmek sosyal yaşamımızın önemli bir parçasıdır. Ancak çoğumuz flört etme konusunda yeterince bilgiye sahip değiliz. Neyse ki psikologlar bu konu ile ilgili birçok araştırma yaparak, belki de hiç fark etmediğimiz tespitlerde bulundular. Bu makale farklı flört stillerini ve günlük yaşantımızda bu stilleri nasıl uygulayacağımız konusunda yardım sağlayacak bilgileri özetlemek için kalem alınmıştır.

Flört etmenin 5 stili

Araştırmalar insanların 5 temel flört etme stili kullandıklarını ve her insanın bu stilleri farklı düzeylerde sergilediğini ortaya koymuştur.

 • Fiziksel: Arzularını davranışları sergilemekten çekinmezler. Davranışları cinsel çağrışımlara yol açabilir.
 • Samimi: Potansiyel partnerleri ile duygusal bağ kurmaya odaklanırlar. Genellikle ilişkinin erken safhalarında samimiyet kurarlar. Kendilerini kolaylıkla açarlar. Karşı tarafa duydukları ilgiyi ona sosyal destek vererek çoğunlukla romantik bir yaklaşımda bulunarak gösterirler.
 • Şakacı/Neşeli: Flört ederken neşeli ve tasasız görünürler. Genellikle davranışlarının nasıl algılanacağı konusunda kaygı duymazlar. Flört etme girişimlerinin başarılı olup olmaması da onlar için çok önemli değildir. Bu kişiler flört etmeyi doğal olarak tatmin edici bulurlar.
 • Geleneksel: Bu flört stilini benimsemiş kişiler geleneksel cinsiyet rolleri çerçevesinde davranmaya çalışırlar. Bu nedenle, erkeğin aktif, sürecin başlatan taraf, kadının ise daha pasif bir rol oynamasını beklerler.
 • Kibar: Kur yapma konusuna son derece ihtiyatlı bir şekilde yaklaşırlar. Yakışıksız, öfkeli ve muhtaç vb. görünmekten kaçınmak davranışlarının temel dinamiğini oluşturur.

Genel olarak fiziksel, samimi ve neşeli flört stilleri ilişkinin başlaması konusunda daha başarılıdır. Güçlü fiziksel çekim ve duygusal bağ kurma konularında en hızlı ilerleme ise fiziksel ve samimi stilde sağlanır.

Bunun aksine geleneksel flört stili, partner bulmayı güçleştiren ve partner bulunduktan sonra da ilişkinin yavaş gelişmesine neden olan bir stildir. Benzer şekilde kibar stil de potansiyel partnerin ilgisinin azalmasına ve kişinin flört etmeye kapalı gözükmesine neden olabilir.

Not: Sözü edilen bulguların elde edildiği araştırmalar, heteroseksüel ilişkilere odaklanmıştır.

Sözel ve sözsüz flört davranışları

Birine karşı duyulan ilgi sonucunda ortaya çıkan flört etme davranışları ile ilgili bazı genellemeler yapmak mümkündür:

 • Kadınlar genellikle normalden daha uzun göz kontağı kurmak gibi sözsüz sinyaller kullanma eğilimindedir.
 • Her ne kadar uzatılmış göz kontağını kadınlar daha fazla kullansa da özellikle ilişkinin başlama aşamasında hem kadın hem de erkek ilgi duyduğu kişiye baştan çıkarıcı bakışlar göndermek konusunda oldukça isteklidir.
 • Kadınlar ilgi duydukları kişiye karşı daha fazla güler yüz gösterme eğilimindedirler.
 • İlgi duyduğu bir kadına yaklaşan erkeğin, kollarını iki yana açmak vb. alan genişletme hareketleri artar, kollarını göğüste kavuşturma gibi daralma hareketleri azalır.

 • Bilhassa ilişkinin başlangıcında tarafların sıklıkla iltifat ederek karşı tarafa daha çekici görünmeye çalıştıkları gözlenir.

Bilgiyi kullanma

Flört etme süreci ile ilgili olarak bu bilgileri üç şekilde kullanabilirsiniz.

 1. Genel olarak flört etme stilinizi geliştirebilirsiniz.
 2. Flört stilinizi, ilgi duyduğunuz kişinin stiline uygun hale getirebilirsiniz.
 3. Potansiyel partneri belirlediğiniz ön seçim sürecini geliştirebilirsiniz.

1. Flört stilini geliştirme

Flört sitilinizi daha efektif kılmak için öncelikle zayıf ve güçlü yönlerinizi belirlemeniz gerekir.

Örneğin flört stiliniz “fiziksel” ise flört etmek için internet ortamı yerine, gece kulübü gibi mekanları seçebilirsiniz. Flört stiliniz “kibar” ise potansiyel partnerinize gösterdiğiniz ilgi düzeyinin partneriniz tarafından fark edilip edilmediğine odaklanabilir, doğal eğiliminizin dezavantaj yaratmaması için önlem alabilirsiniz.

2. Flört stilini ilgi duyulan adaya uyumlama

Edindiğiniz bilgiler flört etmek istediğiniz kişinin hangi stile daha olumlu cevap vereceğini tahmin etmenize ve kendi stilinizi buna uygun olarak geliştirmenize imkan verir.

Örneğin sizin stiliniz “neşeli-eğlenceli,” ilgilendiğiniz kişininki ise “fiziksel.” Bu durumda her ikinizin de rahatlıkla uyum sağlayacağı mekanları tercih ederek, ilişkinizin daha hızlı gelişmesini sağlayabilirsiniz. Ya da tam tersine siz neşeli-eğlenceli flört stiline yakınsınız fakat çekici bulduğunuz kişi kibar stilde flört ediyor, bu durumda onun kendisini daha rahat hissetmesini sağlamak için genel tavırlarınızı geleneksele yaklaştırabilirsiniz.

3. Ön seçim sürecini geliştirme

Kendi flört stiliniz kadar ilgilendiğiniz kişinin stilini farkında olmak size potansiyel partnerleriniz arasında daha doğru bir ön seçim yapma imkanı sunar. 

Örneğin “kibar” ile “samimi”nin kimyaları birbirine uyar. Aynı şekilde “eğlenceli” ile “fiziksel” de birbirlerine kolaylıkla uyum sağlayabilir. Fakat “eğlenceli” ile “kibar” karşı karşıya geldiklerinde uyumsuzluk yaşayabilirler.

Açıkçası eğer biri ile gerçekten ilgileniyorsanız hiçbir sebep ona yaklaşmanıza engel olmamalıdır. Bununla birlikte özellikle henüz bir karşılıklı bağlılık söz konusu değilse ve birden fazla seçenek varsa “akıllı önseçim süreci” hem size hem de potansiyel partnerinize zaman kazandırır ve boşuna çabaları önler.

Önemli Hatırlatma

Aslında insanlar düzeyleri birbirinden farklı olmakla birlikte birden fazla stile yatkınlık gösterirler. 

Örneğin, geleneksel flört stili, kibar flört stili ile pozitif bir korelasyona sahiptir; bu, kibar tarzda kur yapmayı seven kişilerin flört etmede geleneksel tarzı tercih ettikleri anlamına gelir. Benzer şekilde, eğlenceli flört stili, fiziksel flört stili ile pozitif bir korelasyona sahiptir.

Genel olarak, yapmanız gereken en önemli şey, flört etmenin farklı stilleri olduğunu bilmek ve potansiyel bir partnerle etkileşime girdiğinizde bunları hesaba katmaktır. Bu sayede kendi flört stilinizi potansiyel partnerinizin stili ile birlikte değerlendirebilir ve gerekli görürseniz davranışlarınızı partnerinize uyumlu hale getirebilirsiniz. Bütün bunların da ötesinde bu bilgiler ön eleme sürecini geliştirilmesine imkan sağlar.

Kaynaklar

Benzer Kanıtlar