Hep bir ağızdan bağırarak söylenen şarkılar sıralamasında açık ara birinci olacak “Happy Birtday To You” şarkısı, ulusal müzik yayıncısı Warner/Chappell’a onlarca yıldır milyonlarca dolar kar sağlıyordu. Ancak bir grup bağımsız sanatçı, efsane şarkının halka ait olduğuna inanıyordu. Başlatılan hukuk mücadelesinde, eski bir şarkı kitabının sararmış yaprakları, mahkemeye kanıt olarak sunuldu.

Sevilen şarkının oldukça eskiye giden bir tarihi var. Şarkının melodisi, Kentucky’de ana okulu öğretmeni olan Mildred Hill ve kız kardeşi Patty tarafından yazılmış. İlk kez 1893 yılında “Good Morning to All” sözleri ile yayınlanmış. Doğum günü temalı kullanımı ise 1900’lerde görülmeye başlamış. Şarkının fenomen haline gelmesi ise 1930’larda olmuş.

Davacıların, mahkemeye kanıt olarak sunduğu 1922 yılın basılmış olan şarkı kitabının ilgili bölümü “Good Morning and Birthday Song.”

Şarkının telif hakkı ile ilgili olarak açılan ilk dava 1935 yılında olmuş. Dava sonununda “Binlerce kez Şerefe” adlı şovda kullanılan şarkı için, Hill kardeşlerin yayıncısı Clayton F. Summy’a telif ücreti ödenmiş. Daha sonra yıllar içinde şarkı birçok defa el değiştirmiş. 1988 yılında Warner, Birchtree Ltd. adlı bir şirket satın almış. Ünlü şarkının telif hakkına sahip olan Birchtree Ltd. şarkının telif hakkı için Warner’dan 25 milyon dolar almış. Bu da şarkının lisans bedelinin yılda yaklaşık 2 milyon dolar kazandırdığı anlamına geliyor.

“Happy Birthday to You” şarkısını besteleyen kız kardeşler Patty Hill ve Mildred Hill

Şarkının telif hakkının Warner’a ait olmadığı ile ilgili hukuk mücadelesinin belgeselini yapan Jennifer Nelson, 4 yıllık hukuk mücadelesini anlattığı belgeselde, şarkıyı kullanınca Warner, Nelson’a 1.500 dolarlık bir fatura kesmiş.

Sonuçta, şarkının 1923 yılından önce yayınlanmış olduğu ispat edilmiş olduğundan, şarkının anonim olduğu mahkemece onaylanmıştır.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar