Birinci Dünya Savaşı’nda Almanlar, gemilerinden birini, İngiliz gemisi RMS Carmania kılığına sokarlar. Kılık değiştirmiş Alman gemisinin görevi, İngiliz ticaret gemilerini batırmaktır. Ancak sahte RMS Carmania’nın foyası hemen açığa çıkar, çünkü kılık değiştirmiş Alman gemisinin karşılaştığı ilk gemi, kılığına girdiği RMS Carmania olur. İngilizler, sahte RMS Carmania’yı batırırlar.

Birinci Dünya Savaşı’nın ilk deniz çatışması, ticaret gemisinden dönüştürülerek kruvazör haline getirilen iki gemi arasında yaşanmıştır. İngiliz gemisi HMS Carmania, 14 Eylül 1914’te, Alman gemisi Cap Trafalgar’ı batırmıştır. Güney Atlantik’te gerçekleşen kanlı çatışmaya “Trindade Savaşı ” adı verilmiştir.
Cap Trafalgar adını, İspanyol kıyılarında, 1805 yılında gerçekleşen, Horatio Nelson komutasındaki İngiliz donanmasının, Fransız ve İspanyol donanmalarını bozguna uğratmasından almıştır. Aslında Cap Trafalgar, Almanya’da Hamburg ile Güney Amerika hattında ticaret yapmak için üretilmişti. Cap Trafalgar, ilk yolcuğunu 10 Nisan 1914’te Güney Amerika’ya, Brezilya körfezine yaptı. Güney Amerika sularının görmüş olduğu en büyük gemi olan Cap Trafalgar, yaklaşık 1.600 yolcu kapasitesine sahipti.

 Alman Gemisi;

Savaş başladığında Alman İmpartorluk Donanması, Cap Trafalgar’a el koydu. 18 Ağustos’ta Cap Trafalgar, Alman donanmasının komutası altında, Breziya’nın 805 kilometre doğusunda bulunan Trindade adasına ulaştı. Cap Trafalgar’ın ilk görevi, İngiliz ticaret gemilerini batırmaktı.

İngiliz Gemisi;

Eski bir yolcu gemisi olup, silahlandırılmış olan Carmania ise Kaptan N. Grant komutasındaydı. Carmania, Alman gemilerini uzaklaştırmak için devriye gezerken Trinidada’nın tek limanında, Cap Trafalgar ve iki yakıt ikmal gemisi olduğunu tespit etti.

Çatışma;

Cap Trafalgar batıya doğru hareket ederken, birazdan başlayacak savaşı fark eden iki Alman yakıt ikmal gemisi geri çekilir. Carmania, Cap Trafalgar’ın pruvasına doğru ateş açar. Cap Trafalgar cevap verir. İki gemi arasındaki ateş, 2 saatten fazla sürer. Carmania su hattı da dahil olmak üzere 79 defa vurulmuştur. Ancak Carmania’nın top ateşi, Alman gemisinde büyük bir hasara yol açmıştır. İki gemi arasındaki mesafe 275 metreye kadar iner ve her iki geminin mürettebatı, birbirine tüfekler ve mekanik silahlarla ateş etmeye başlarlar. Ardından Cap Trafalgar’da büyük bir yangın çıkar. Cap Trafalgar’ın deniz seviyesine isabet eden bomba, bir numaralı kompartımanı tamamen yok eder ve Cap Trafalgar çok hızlı bir şekilde batar.

Yaşananları olağanüstü kılan olağanüstü sonuç;

Bu olayın, I. Dünya savaşının ilk deniz çarpışması olması yanısıra, çok ilginç bir özelliği daha vardır: Cap Trafalgar’ın, Almanlar tarafından İngiliz gemisi RMS Carmania kılığına sokulmuş olması. Yani çatışmadaki iki gemiden biri sahte RMS Carmania, diğeri gerçek Carmania’dır. Üstelik gerçek olan sahte olanı batırmayı başarmıştır.

Kaynaklar:

 

Benzer Kanıtlar