Tarihte tenis ile ilgili ilk kanıtlara, 12. yüzyılda Avrupa’lı rahiplerin arasında oynan bir oyunda rastlanır. Ancak tenisin erken dönem örneklerine, Antik Mısır’da rastlandığını iddia eden tarihçiler de vardır.

Tarihi Kanıtlar

Modern tenis, 1870’li yıllarda, Avrupa saraylarında yüzyıllardır oynanan ‘Kraliyet tenisi”nden(Real Tenis) türetilmiştir. Kralların sporu olarak da bilinen bu spor, kapalı salonlarda iki kişinin veya ikişer kişilik iki takımın karşılıklı oynadığı bir oyundur. 16. ve 17. yüzyılda giderek popülerleşmiştir. Kraliyet tenisi topları, çok çeşitli malzemelerden üretilmiştir. Tebeşir, talaş, toprak, hayvan iç organları ve hatta insan saçı bile kullanılan malzemeler arasındadır. 1480 yılında Fransa Kralı 11. Louis tenis toplarının tebeşir, kum ve talaş gibi maddelerle doldurulmasını yasaklamış, ardından topların yünle doldurulması ve kaliteli deri ile kaplanması standardını getirmiştir.

Modern tenis ise her daim kauçuk toplarla oynanmış olmakla birlikte, tarih olarında da değişimine tanıklık etmiştir. Charles Goodyear’ın vulkanize kauçuk üretme teknolojisini geliştirmesi ardından Alman üreticiler, bu teknolojiyi hava doldurulmuş tenis topları üretiminde kullanmaya başlarlar. Genellikle kırmızı ve siyah renkte üretilen bu toplar hafif ve kaplamasızdır. Daha sonra kauçuk topun etrafına kılıf dikilmeye başlanır, bu sayede topun dayanıklılığı artırılır. Kılıflı ilk toplar iki renkte üretilmiştir: Siyah ve beyaz.

Üretim tekniği;

Tenis topları yonca yaprağı adı verilen bir teknikle üretilirdi. Üç kauçuk yaprağın makinede dikilmesi ile elde edilen topların üretiminin daha seri yapılması gereği ortaya çıkınca, bugün kullanılmakta olan teknik ortaya çıktı. Yonca yaprağı tekniğinden farklı olarak, bu yeni teknik iki yarı kürenin sıkıştırılması esasına dayanmaktadır. Ardından birkaç revizyon daha geçiren tenis topu, tüylü bir kumaşla kaplanır. Tenis topunun kaplamasında, dikiş kullanılmaz.

Renk;

Daha dikkat çekici olan sarı toplar, 1972 yılına kadar ortaya çıkmadı. Uluslararası Tenis Federasyonu(ITF) tarafından yaptırılan araştırmalar, izleyicilerin televizyon ekranında beyaz topun hareketini görmekte zorlandıklarını ortaya çıkarınca, tenis topunun rengi bugünkü fosforlu sarı rengine dönüştü. Bununla birlikte Wimbledon 1986 yılına kadar geleneksel beyaz topu kullanmaya devam etti.

Neden keçe ile kaplıdır?

Birçok kişi tenis topunun kaplı olduğu kumaşın niçin tüylü bir kumaş olduğunu merak eder? Topun oyunda çok büyük bir hızla hareket etmesi nedeni ile, çarpması durumunda daha az acıtması için alınmış bir önlem olduğu söylenir. Ancak bu doğru değildir. Esas sebep aerodinamiktir. Havada hareket eden cismin yüzeyi, cismin rotasına ve hızına etki eder. Yüzeyi tüylü olan topların hızı, yüzeyi düz olan topara göre daha yavaş azalır. Tenis maçlarında oyuncuların bilhassa servis kullanacakları zaman, top seçimini titizlikle yaptıklarına şahit olmuş olabilirsiniz. Top seçme ritüeli çoğunlukla batıl inançlarla ilişkilendirilir. Ancak bazı oyuncuların gösterdikleri titizliğin esas nedeni, en tüylü topu seçme gayretidir.

Diğer ilginç bilgiler;

  • Her yıl 300 milyon tenis topu üretilmektedir. Bu da yaklaşık 20 bin ton kauçuk kullanıldığı anlamına gelir.
  • Yeni başlayanlar için kırmızı, turuncu ve yeşil renkte olan daha yavaş toplar üretilmektedir. Bu toplarda oyuncunun topu kontrol etmesi çok daha kolaydır.

 

Kaynaklar:

 

Benzer Kanıtlar