San Diego Hayvanat Bahçesindeki kafesinden kaçıp, ziyaretçilerin arasına karışarak, adeta keyifli bir gezintiye çıkan orangutan Ken Allen, muzip bir çocuk gibi başka hayvanların kaçmasına da yardım etmiştir. 1980’li yıllarda, ilginç kişiliği ve kaçış serüvenleri ile halk kahramanı haline gelip, gazete manşetlerinde boy gösteren Ken Allen adına T-shirtler, çıkartmalar üretilmiş hatta bir şarkı bestelenmiştir.

Kaçışlar

13 Haziran 1985’te 115 kg ağırlığnda Ken Allen isimli orangutan, San Diego Hayvanat Bahçesi’ndeki kendilerine ayrılan bölümün duvarına tırmanarak kaçar. Hafta içi bir gündür, kaçak orangutan kalabalığın arasına karışarak adata keyifli bir gezintiye çıkmış gibi yürür. Yakalanıp  kafesine geri konmadan önce, tıpkı ziyaretçiler gibi kafeslerin önünde durur ve hayvanlara bakar. Bu, Ken Allen’in son kaçışı oymayacaktır. San Diego Hayvanat Bahçesi’nin imajını olumsuz etkileyecek, bir PR felaketine yol açması muhtemel bu kaza, tam tersi bir etkiye yol açmış, Ken Allen halk kahramanı haline gelmiştir.

İlk kaçışın ardından, hayvanat bahçesi yönetimi güvenlik önlemlerini artırmış, açık hava bölümüne büyük bir hendek ve hendeğin arkasına yüksek bir duvar inşa ettirmiştir. Ancak alınan önlemler Ken Allen’ı durduramamıştır.

İkinci Kaçış

Bir hafta sonra, 29 Temmuzda Ken Allen yeniden duvara tırmanmış. Bu sefer biraz sinirli olan Ken Allen’i hayvanat bahçesi görevlileri, eski arkadaşı orangutan Otis’ın kafesine taş atarken bulmuşlar.

Üçüncü Kaçış

13 Ağustosta Ken Allen üçüncü defa kaçar. Üçüncü kaçışın ardıran Los Angeles Times‘ın haberine göre, Ken Allen, tek kanallı, siyah beyaz televizyondan başka bir şey olmayan bir odaya kapatılıp, güvenlik önlemleri artırana kadar orada tutulmuştur.

Ken Allen adının verilişi

Muzip orangutana ismini, kendisini boğmaya çalışan annesinden kurtaran bakıcıları Ken Willingham ve Ben Allen tarafından verilmiştir. Ken Allen, muzipliklerine henüz genç bir ergenken başlamış, geceleri düzenli olarak kafesinin vidalarını söküp, oyun alanına çıkar, sabaha kadar oynar, sabah olunca bakıcıları gelmeden kafesine girermiş. Bakıcıları durumu fark edene kadar bunu defalarca tekrarlamış olduğu sonradan anlaşılmış.

Tüylü Houdini

Hayvanat Bahçesi yönetiminin aldığı önlemlere rağmen, Ken Allen kaçmaya devam eder. Üstelik nasıl kaçtığı da anlaşılamaz. Gözlemler de sonuç vermez, zira gözlem sırasında Ken Allen kaçma girişiminde bulunmaz. Ziyaretçi kılığına girerek gözlemlerine devam eden Hayvanat Bahçesi yetkilileri, bundan da bir sonuç alamaz zira Ken Allen kılık değiştirmiş olan bakıcılar civardayken de kaçma girişiminde bulunmaz.

Gösterdiği bu yetenek, gelmiş geçmiş en büyük kaçış artisti Houdini’ye benzetilmesine ve “Tüylü Houdini” takma adıyla anılmasına yol açar.

Ken Allen, kaçma eylemlerini daha da geliştirerek, başka hayvanların da kaçmasına yardım etmeye başlayınca, yetkililer 40.000 USD harcayarak, tırmanma konusunda uzman birini işe alırlar. Uzman, Ken Allen’ın tutunabileceği her bir noktayı tespit eder ve tırmanmasını sağlayacak her türlü girinti çıkıntı tamamen ortadan kaldırılır. Böylece Ken Allen’in yeniden kaçması engellenir.

https://www.youtube.com/watch?v=8NB9lxNsIag

 

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar